Vrchní soud v Olomouci včera potvrdil tresty trojici Vietnamců, kteří loni na podzim vypěstovali v bývalé výrobní hale v Třebíči 4 520 rostlin konopí. Z nich by se dalo získat 146 kilogramů marihuany za 11,7 milionu korun. Dva muže poslal do vězení na šest let, třetí v něm stráví 5,5 roku. Vietnamci v odvolání proti rozsudku Krajského soudu v Brně požadovali zproštění viny. Tvrdili, že nevěděli, že pěstují zakázané rostliny. Vrchní soud pouze upravil právní kvalifikaci.

Mladí Vietnamci zajišťovali chod pěstírny dle pokynů dosud nezjištěné osoby, činnost sami neorganizovali. Policisté je loni v listopadu dopadli přímo na místě.

„Rozsudek krajského soudu jsme sice zrušili, ovšem pouze pro právní čistotu rozhodnutí. Krajský soud pochybil v tom, že jednání obžalovaných posoudil jako pokus zločinu nedovolené výroby a nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy. Podle ustálené judikatury i rozhodnutí Nejvyššího soudu je však fáze, kdy se pouze pěstují rostliny, přípravou k zločinu. Ovšem toto nemá vliv na výši trestu,“ řekl mluvčí soudu Petr Angyalossy. Podle něj se za pokus o uvedený zločin považuje fáze, kdy pěstitelé konopí sklidí a suší. Trestný čin je dokonán, jakmile je rostlina usušená.

Vietnamci ve věku 26, 23 a 21 let pobývali v Česku krátce. Pocházejí z chudé vesnice ve Vietnamu. „Neměl jsem tady zaměstnání, peníze a ani doklady nebyly v pořádku. Někdo mě zneužil a tlačil k tomu, abych něco udělal. Nevěděl jsem ale, že jde o marihuanu. Lituji toho, rád bych se vrátil k rodině,“ řekl včera soudu jeden z obžalovaných. Muži se údajně domnívali, že se starají o bylinky.

MARTINA ŠARADINOVÁ, ČTK