Krajský soud v Ústí nad Labem řeší, zda dva odsouzení mladíci chtěli spoluvězně – mladistvého vraha popravit, nebo jenom postrašit. Dvojice odsouzených mladíků chtěla podle obžaloby popravit ve věznici ve Všehrdech spoluvězně. Ústecký krajský soud zkoumá, zda Martin Černý (1992) z Lipnice nad Sázavou na Vysočině a Jana Škvývaru (1992) z Přerova v Olomouckém kraji skutečně chtěli vraždit.

Podle obžaloby k pokusu vraždy došlo v roce 2010 v noci z 31. srpna na 1. září 2010 ve čtvrté ubytovně Věznice Všehrdy u Chomutova. Včera ale předsedkyně senátu Kamila Krejcarová pro Deník uvedla, že soud se bude zabývat datem útoku. Není totiž jisté, zda skutečně k útoku došlo v noci z 31. srpna. Svědecké výpovědi v tom směru nejsou jednoznačné.

Že k útoku došlo, je dnes již jasné, ale čas, kdy k tomu došlo, není zřejmý. Během procesu se ukázalo, že k útoku by nemohlo dojít, kdyby dozorce, který měl službu, měl přehled o tom, co se děje v noci na oddělení.

„Vedení všehrdské věznice neshledalo žádné pochybení. Je pravda, že po chodbě, mezi pokoji a WC, se pohybovalo kolem půlnoci volně šest až osm osob. K takovému pohybu a shromáždění osob by při řádném výkonu služby vězeňského personálu nemělo dojít,“ uvedl státní zástupce František Stibor.

Advokát Bohuslav Roll pro Deník uvedl, že současný proces je velkým varováním pro veřejnost. „Z popisu chování vězňů, v tomto případě většinou ještě nezletilých chlapců, je zřejmé, že pobyt odsouzených ve vězení může být pro slabší povahy opravdu trýznivý,“ podotkl Roll.

Je agresivní

„Nejde jenom o trest jako omezení svobody, ale i o samotný pobyt ve vězení. Ten může být pro řadu vězňů doslova peklem. Proto by mělo být vězení až poslední formou trestu, pokud nelze využít alternativních trestů,“ zdůraznil advokát.

Černý podle obžaloby za přítomnosti Škývary a dalších spoluvězňů navrhl usmrcení spoluvězně Alexandra O. (1992) za to, že je ve vězení za vraždu. Škývara potom hodil na WC opasek oběti přes krk a začal ho škrtit. Oběti se podařilo uniknout.

Podle svědků byl vůdčí osobností Černý. Jeho agresivita se údajně zdá být nezvladatelná. Podle svědků se neustále snaží pohledem kontrolovat osoby kolem sebe a spoluvězně tímto chováním zastrašovat.

Podle soudních znalců je Černý časovanou bombou. Psychiatrické problémy měl již od šesti let. Černý má těžkou poruchu osobnosti a je agresivní.

Podle znalkyně z oboru psychologie je recidiva u Černého vysoce pravděpodobná. Podle znalců jsou u tohoto mladíka všechny důvody pro uložení zabezpečovací detence, neboť selhaly veškeré mechanismy k pozitivnímu ovlivnění jeho chování. Nepomohou žádné intervence výchovné, terapeutické ani medicínské.

Pokud bude trestní senát akceptovat návrh znalkyně, Černému hrozí pobyt v detenčním ústavu, který může být až doživotní.