Policisté varují seniory – ve Žďáře řádí opět podvodník, který ze starších lidí pod různými záminkami vábí peníze.

V posledních dnech oslovil už minimálně čtyři žďárské důchodkyně. Dvě z nich muži bohužel naletěly, a přišly tak každá o dvacet tisíc korun.

„Jedná se o podvodníka, který se představuje jako vnuk nebo synovec. Pod záminkou, že potřebuje zapůjčit peníze na koupi automobilu, se snaží vylákat větší finanční obnos,“ informovala žďárská policejní mluvčí Petra Šmídová.

Smyšlené historky

Prozatím neznámý pachatel si vytipovává ženy důchodového věku – věk čtyř obětí, na které se v poslední době obrátil, se pohybuje mezi 79 a 89 lety. Do telefonu se seniorkám představil jako jejich vnuk, který se zrovna nachází v Praze a chce si tam zakoupit auto. Na to však potřeboval od „babičky“ půjčit nemalé peníze.

Dvě ženy, které po hlase v telefonu nepoznaly, že nejde o vnuka, nýbrž o cizího muže, poté instruoval, aby finanční obnos předaly kamarádovi. Ten si pro peníze vzápětí přišel. „Každá seniorka bohužel podvodníkovi vydala dvacet tisíc korun,“ uvedla Šmídová.

Další dvě důchodkyně se pak od podvodníka obelstít nenechaly – poznaly, že se o jejich příbuzného nejedná.

Tyto případy, kdy se senioři stali obětí podvodníků a jejich stále se opakujících legend, přitom nejsou ve Žďáře zdaleka prvními.

„Častá je také historka o tom, že vnuk měl autonehodu a je potřeba za něj zaplatit pokutu nebo nějaké další smyšlené výdaje,“ připomněla další žďárský případ Šmídová.

Opatrnosti není nikdy dost

Policisté proto obyvatele okresního města i okolních vesnic varují, aby byli velmi opatrní. Pokud se jim ozve například jejich vnuk s tím, že potřebuje peníze na koupi automobilu, měli by si tuto informaci raději ještě ověřit u nějakého dalšího příbuzného.

Co se případného předání peněz týče, v žádném případě by je lidé neměli posílat po osobě, kterou velmi dobře neznají.

„A pokud zjistíte, že vás kontaktoval podvodník, sdělte tuto informaci co nejdříve policistům. Například na linku 158,“ zdůraznila Šmídová s tím, že tak mohou lidé napomoci k dopadení podvodníka.

Stále také platí, že by si především osaměle žijící starší lidé neměli k sobě domů v žádném případě pustit cizí osoby. V opačném případě by totiž mohli dopadnout jako čtyřiaosmdesátiletý senior, kterého rovněž v srpnu letošního roku okradly dvě prozatím neznámé podvodnice. Vloudily se k němu do bytu ve žďárské Libušínské ulici s tím, že mu jdou vyplatit sociální dávky.

Místo toho ale důchodce obraly o celkem pětadvacet tisíc korun. Podle zkušeností policistů se pachatelé snaží do příbytků seniorů dostat například i pod záminkou vrácení nejrůznějších přeplatků.