Dvacet minut trvalo včera státnímu zástupci Lukáši Vodičkovi, než přečetl čtyřem obviněným obžalobu z rozsáhlé majetkové trestné činnosti. Pátý obžalovaný se včera k havlíčkobrodskému Okresnímu soudu opět nedostavil.

Parta mladíků z Havlíčkova Brodu má podle obžaloby na svědomí hned několik krádeží, které se převážně udály během loňského léta hned na několika místech Havlíčkobrodska, nebo v Jihlavě. Na výpravách však nespolupracovali vždy společně, ale třeba ve dvojici, nebo v případě Miroslava Havla často jednotlivě. Jejich největším hromadným prohřeškem je vloupání do budovy gymnázia v Ledči nad Sázavou, odkud si odnesli elektroniku za takřka sto tisíc.

„Využili zde rekonstrukce objektu a vypáčili zámek na provizorních dveřích,“ konstatoval ve své úvodní řeči státní zástupce Vodička.

Dva z obžalovaných, Havla a ještě Daniela Venzhőfera, dokonce do soudní síně přivedla vězeňská eskorta. Právě oni čelí v celém případu nejvíce obviněním. Kromě krádeží v ledečské škole, kdy jim podle obžaloby asistovali i Lubomír Vrábel a Michal Vacek, oba svorně například přiznali i vloupání do jídelny Základní školy Štáflova, odkud brali opravdu takřka vše, co jim přišlo pod ruku. Počítače, rádio, příruční trezor, nářadí, ale třeba i teploměry nebo příbory. Nic z toho před nimi nezůstalo v bezpečí.

Dluží si peníze

Spolu se prý také vloupali do restaurace v havlíčkobrodské Kotlině nebo do obchodu, odkud si odnesli cigarety nebo menší finanční obnosy. To ale Venzhőfer, kterému se přezdívá „satan“, popírá. Ostatně jejich výpovědi se včera lišily v mnoha bodech.

„Do školy v Ledči jsem vůbec nevlezl a čekal jsem v autě. Věci jsem pak měl jen prodat. A vloupání do prodejny cigaret úplně popírám,“ hájil se emotivně Venzhőfer. Toho původně označil Havel jako hlavního iniciátora zmiňované vloupačky v Ledči. „Nevím, proč to říká. Asi protože mu dlužím peníze,“ kroutil hlavou Venzhőfer.

Havel, který odmítl před soudem vypovídat a po celou dobu seděl se zlomeným výrazem mlčky na lavici obžalovaných, navíc kradl i v obchodech v Jihlavě a Chotěboři, v havlíčkobrodské restauraci Na Rynku a z domova důchodců v Reynkově ulici dokonce ukradl okapy.

Celková škoda, kterou u jednotlivých případů soudkyně Hana Doubková vyjmenovávala, se pohybuje okolo dvou set tisíc korun. K definitivnímu rozřešení případu však je podle Doubkové třeba vyslechnout ještě několik svědků. Rozsudek tedy včera ještě nepadl a jednání bylo odročeno na listopad.