Jste rodina s dětmi a chcete si pořídit rodinný pas? Pak se mimo jiné můžete těšit, že v kategorii „volný čas a hobby“ uplatníte slevu pět procent na nákup semen konopí v novém grow shopu v centru Třebíče.

A v kategorii „ostatní“ slevu na detektivní služby kanceláře z Pelhřimovska. I tyto původní myšlence na hony vzdálené produkty jsou v přehledu poskytovatelů slev na rodinný pas.

Prodej semen konopí, která mají mít po vypěstování dle přiložených informací vysoký obsah THC, nebo ostraha objektu či sledování záletné manželky působí přinejmenším absurdně v jinak solidním seznamu firem a institucí.

Absurdně i proto, že radní Kraje Vysočina pro oblast sociálních věcí Petr Krčál na úvodní stránce webového portálu www.rodinnepasy.cz říká: „Jedním z cílů projektu Rodinné pasy je kvalitní prožití života a zejména různorodé trávení volného času.“

Nepříjemné překvapení

Na dotaz Deníku, zda nákup semen trávy či služeb detektiva je to pravé ořechové a nekazí to jinak pozitivní obraz projektu, Krčál reagoval překvapeně: „To je pro mě úplně nová informace, že prodejce semen konopí se prezentuje na našich stránkách. I ty detektivní služby jsou lehce mimo. Máme smlouvu s brněnskou firmou Sun Drive Communications, která vysoutěžila zakázku na to, aby pro nás dělala smlouvy se slevovateli. My si to samozřejmě zkontrolujeme, díky za upozornění. Grow shop na seznamu nemá co dělat.“

Podle něj by měly být ve výčtu vstřícných firem a institucí hlavně ty, které mají něco společného s cestováním a smysluplným trávením volného času.

„Rodinné pasy jsou tu od roku 2006 a před týdnem jsme rodině z Velkého Meziříčí předali už desetitisící vysočinský poukaz. Zájem o tento typ slevy strmě narostl před třemi lety, když se k sedmi českým krajům připojilo i Dolní Rakousko, v posledním roce pak Praha,” upřesnil Krčál.

V Rakousku bývají zajímavé slevy například na lyžování, přitom pořízení pasu nic nestojí. Veškeré podmínky jsou na stránkách projektu.

Za firmu Sun Drive se k celé záležitosti vyjádřila Kateřina Podivínská. „Osobně prověřím zmíněné poskytovatele, nicméně v případě prodejce konopí se podle informací našeho obchodního zástupce jedná o firmu zabývající se prodejem pěstitelských pomůcek a hnojiv. Záznam této společnosti bude z databáze stažen, dokud neprověřím informaci, kterou mám o této společnosti k dispozici. U bezpečností agentury se podle informací obchodního zástupce jedná o společnost akreditovanou ministerstvem vnitra a zmocněnce České komory detektivních služeb a mezinárodní policejní asociace IPA. K tomuto budu mít víc informací ve středu,“ uvedla.

I přes tyto kaňky na kráse je projekt rodinných pasů zajímavý. Na Vysočině poskytuje slevy 724 subjektů, v zapojených krajích jsou jich tisíce.