Drogový dealer Roman Benda provozoval špinavé obchody i během cestování taxíkem po Jihlavě. Letos v červnu ale spadla klec. Kriminalisté ho přistihli přímo při prodeji drogy. Včera ho za to soud poslal na dvacet měsíců do vězení.

„Moc vám za všechno děkuji,“ div se Benda soudci neklaněl – a dobře věděl proč.

Ze soudní síně odcházel evidentně spokojený, stejně jako jeho kamarádi a příbuzní. Jako šestkrát trestanému recidivistovi mu za dvojnásobný přečin prodeje drog třem lidem hrozilo až pět let vězení.

Drogy navíc prodával v době podmínečného propuštění z vězení. Státní zástupce proto vážně uvažoval, že pro něj bude požadovat až tříletý trest.

Soudce: Měli by si
z něj vzít příklad

Jenže Benda, který od začátku zapíral, se nečekaně ke všemu přiznal. A soudce Zdeněk Chalupa se mu odvděčil mírným trestem, který okamžitě nabyl právní moci, protože jak státní zástupce, tak Benda se vzdali práva na odvolání.

„Obžalovaný díky svému plnému doznání dostal o deset měsíců méně. Jemu podobní by si z něj měli vzít příklad. Zapíráním si jen přitěžují,“ řekl otevřeně soudce Chalupa.

Benda prodal poslední psaníčko pervitinu 23. června dopoledne u manažerského gymnázia v Jihlavě. Tam se nechal dovézt taxíkem, kde na něj čekal zákazník. Zájemce o drogu si k němu přisedl do auta a po necelé minutě zase vystoupil. Benda dal taxikáři pokyn, aby jel do ulice Legionářů.

„Po rozjetí mi řekl, že tam byla červená Octavia, a lehl si na sedačku. Začalo mi docházet, že něco není v pořádku. Pořád někomu volal a rozčiloval se, že mu nikdo nebere telefon, že asi někoho sebrali,“ popsal policistům taxikář.

Kriminalisté mezitím zadrželi muže, který si předtím přisedl do taxíku, a našli u něj drogu. Muž přiznal, že ji koupil právě od Bendy, když s ním seděl v autě. Policisté dál sledovali taxík, v němž už dealer tušil, že je zle.

„Když jsme jeli přes Vrchlického ulici a zastavili za nemocnicí u odbočky na Jarní, zabrzdila za námi tmavá Octavia. Vystoupili z ní dva muži, byli to policisté. Jeden mi řekl, ať sedím, ten druhý vyzval Bendu, ať vystoupí. Jemu se nechtělo. Slyšel jsem křik a pak jsem viděl, jak ho vedou v poutech do jejich auta,“ popsal policejní zásah taxikář.

Benda se chtěl zbavit důkazů a v autě odhodil injekční stříkačku a na sedačce nechal ležet do novin zabalenou krabičku s pervitinem. Nejdřív tvrdil, že to není jeho, ale taxikář potvrdil, že to musel v autě nechat Benda. Ten po obvinění putoval do vazby. K dvacetiměsíčnímu trestu si bude muset ještě připočíst deset měsíců za nedodržení podmínky.

„Pervitinová lady“ dostala rok navíc

Jihlavský soud včera řešil také krádeže Lenky Schmuttermeierové, známé jako Pervitinová lady z Jihlavy, která před čtrnácti dny dostala dva roky za prodej pervitinu.

Včera jí soudkyně Dagmar Koutníková přidala další rok za krádeže potravin, masa, alkoholu, mědi a také zahradní techniky a nářadí.

Například ve Velkém Beranově nakradla s kumpány křovinořezy, motorové pily, brusky a další věci, které zřejmě skončily u jiného jihlavského dealera Ladislava Baráka. V jeho garáži policie letos v březnu našla stovky kradeného nářadí.

Je pravděpodobné, že věci sloužily jako platidlo za drogy místo peněz. Barák čeká na soud ve vazbě. Už nyní však policisté zveřejnili na vývěsce před budovou policie ve Vrchlického ulici seznam ukradených věcí i s fotografiemi. Viset tam bude asi půl roku.

„Pokud tam lidé najdou své věci, uvítáme, když se o ně přihlásí,“ vyzval jihlavský vyšetřovatel Radim Novák.

Podle něj bylo letos kvůli drogám obviněno už padesát lidí, z toho šestnáct jich skončilo ve vazbě. Někteří z nich vystupují i jako svědci v jiných kauzách. Jde o propletenec lidí, kteří mezi sebou drogy prodávali a vyráběli.