Motičák, který už byl jednou ve vězení za obdobnou trestnou činnost, se na místě odvolal. Případ souvisí se zastrašováním svědků skupinou kolem bývalého brněnského policisty Martina Foltýna z takzvaného Delta týmu.

„Tohle je jen zlomek toho, co má na svědomí. Další desítky trestních oznámení od jiných podvedených budou následovat,“ řekl po vyhlášení rozsudku Luboš Kucharovič z Jihlavska, který je jedním z podvedených.

Hájil se tím, že jde o spiknutí

Motičák podle soudu z pěti poškozených vylákal téměř půl milionu korun na právní pomoc, nákup auta a pozemků od pozemkového fondu. Od lidí jen vybral peníze, aniž by měl v úmyslu slibované služby zajistit. Před soudem se hájil tím, že nic z toho není pravda a že se jedná o spiknutí Luboše Kucharoviče, jenž ovlivnil ostatní svědky, aby proti němu svědčili a dostali ho za mříže.

Zřejmě kvůli tomu měl Motičák podle policie zorganizovat pokus o zapálení Kucharovičova domu.

Mafiánské praktiky podle policie naplánoval a zorganizoval Motičák. Vykonavateli pak měli být Foltýn a Zdeněk Zapletal. Všichni už byli obviněni a jsou ve vazbě.

Případ dozoruje Ivo Novák z jihlavského okresního státního zastupitelství. Ten před nedávnem navrhl obviněné stíhat pro pokus vraždy, ale krajský státní zástupce mu spis vrátil s tím, že pro tuto právní kvalifikaci zatím není dost důkazů. Pokud by to tak zůstalo, případ by řešil jihlavský okresní soud. Pokud jim soud vinu prokáže, hrozí jim mnohaleté tresty.