Tři vysokoškolští studenti Fanen Mou z Nigérie, Salaguiaco Álvaro, a Claudio Sebastiao z Angoly byli jihlavským okresním soudem uznáni vinnými ze zločinu znásilnění a odsouzeni k trestu dva a půl roku s podmínečným odkladem na tři roky. Hrozilo jim dva až deset let vězení.

Muži kromě toho musí poškozené mladé ženě zaplatit jako odškodné za nemajetkovou újmu 300 tisíc korun. Rozsudek zatím není pravomocný. Státní zástupce a obžalovaní si nechali lhůtu na rozmyšlenou.

Soudce Vladimír Sova zvažoval i trest vyhoštění ze země, ale po poradě s kolegy v senátu se rozhodl od trestu opustit. Zásluhu na tom má závěrečná řeč Claudia Sebastiaa, který soudce v tomto směru žádal o shovívavost, protože je jediným z jeho rodiny v Africe, kterému se může podařit vysokou školu vystudovat. Všichni tři studenti navíc dostávají stipendium od českého státu.

Použili mírné násilí

„Rozhodli jsme se jim dát ještě jednu šanci. Bylo to ale těžké rozhodnutí, protože cizinci, kteří spáchají nějaký závažný trestný čin, jsou v drtivé většině případů zároveň i vyhoštěni,“ podotkl Vladimír Sova.

Podle obžaloby trojice studentů dívku znásilnila letos v dubnu před diskotékou v obchodním centru na Březinkách v Jihlavě mezi třetí a čtvrtou hodinou ráno. V opilosti ji násilím vysvlékli a postupně na ní vykonali soulož. Poškozená řekla, že to nechtěla a bránila se. Byla opilá a měla menstruaci.

Álvaro a Sebastiao policii po dopadení připustili, že proti dívce použili mírné násilí, a že už by to znovu neudělali. Jediný Mou od začátku zapíral. V tom pokračoval i včera před soudem a výpověď změnili i jeho dva kamarádi. Původní výpovědi odvolali a řekli, že s nimi šla dívka dobrovolně a žádné násilí proti ní neužili.

„Na diskotéce s námi tancovala a koketovala. Zajímala se o naše penisy. Prý viděla pornofilm s černochy, kteří měli velké přirození. Chtěla, abychom jí ukázali ty naše,“ shodli se obžalovaní. Opilost a vyzývavé chování dívky potvrdila i kamarádka poškozené. Při výpovědi poškozené dívky soud vykázal veřejnost z jednací síně.

Musí se přizpůsobit

Obhájci mladíků poukazovali také na to, že poškozená na těle neměla žádné viditelné zranění a zpochybňovali její věrohodnost. Poukázali také na odlišné kulturní rozdíly u nás a v Africe. Soudce Vladimír Sova tyto argumenty odmítl a řekl, že obžalovaní využili především její opilosti, a uvěřil tak její verzi a prvotním výpovědím obžalovaných na policii. Upozornil také na rozdíl fyzických sil mezi znásilněnou dívkou a obžalovanými.

„Vítáme každého, kdo chce u nás pracovat a studovat, ale dotyčný se musí přizpůsobit našim podmínkám,“ reagoval soudce na poznámku o rozdílné kultuře a dodal, že když žena dá najevo určité sympatie, neznamená to hned, že chce mít automaticky sex. Obžalovaní u soudu využili služeb tlumočníků z angličtiny a portugalštiny.

S přiznáním třísettisícového odškodnění soud neměl problém. Zmocněnec poškozené upozornil na to, že šlo o mimořádně ponižující čin, když s ní měli všichni tři krátce po sobě pohlavní styk a ani nepoužili kondom.

Mladíci studují na jihlavské Vysoké škole polytechnické.