V letošním roce sice výrazně ubylo vykradených chat, přesto by neměli chalupáři podcenit na zimu zabezpečení oken a dveří. Od začátku ledna do konce října vyjížděli policisté na Jihlavsku k 34 vloupáním do rekreačních objektů. Pachatelé způsobili škodu 364 tisíc korun.

„Objasňování těchto případů je značně složité,“ říká komisař Miroslav Pecka. Podle něj jihlavští policisté vyřešili 15 procent z letos vyšetřovaných vloupaček.

„V loňském roce za stejné období došlo na Jihlavsku k 83 vloupáním do rekreačních objektů a škoda přesáhla 1 700 000 korun,“ uvedl Pecka. „Trestná činnost u případů krádeží vloupáním se tedy v letošním roce za uvedené období snížila téměř o 60 procent oproti loňskému roku,“ dodal.

V roce 2009 však policisté zaevidovali do konce října pouze 22 obdobných skutků se škodou 316 tisíc korun.

Pachatelé se do chat dostávají především nedostatečně zajištěnými okny a dveřmi. „Nejčastěji používají různá páčidla nebo předměty, které se nacházejí v blízkosti chat. Jedná se především o zahradní nářadí nebo jiné kovové předměty,“ přiblížil komisař.

Nejčastěji si pachatelé odnášejí elektrické nářadí, elektroniku, kuchyňské nádobí, rybářské potřeby, starožitnosti, oblečení, potraviny a alkoholické nápoje. „Pachatel odcizí z rekreační chaty veškeré vybavení, které by mohl dále prodat,“ má zkušenost Miroslav Pecka.

Na Jihlavsku patří k lokalitám, kde policisté evidují zvýšený počet vloupání do rekreačních objektů, chatová oblast v Hruškových Dvorech, Zaječí skok, Střížov a Přímělkov. Další takové oblasti se nacházejí v okolí Pávovského a Maršovského rybníka a v zahrádkářských kolonií v okolí Jihlavy.

„Dopadení pachatele je velmi obtížné, neboť majitelé často krádež zjistí až po delší době. Vlivem časové prodlevy dochází k poškození nebo zničení některých stop,“ říká Pecka. V chatových oblastech se pohybuje málo lidí, proto je těžké nalézt svědky.

„Majitelům doporučujeme, aby si ve svých chatách nenechávali v době nepřítomnosti cenné věci. Je vhodné objekt zabezpečit elektronickým zabezpečením a mechanickými zábrannými prostředky, jako jsou například bezpečnostní zámkový systém, mříže, uzamykatelné okenice. Není také dobré nechávat si u rekreačního objektu viditelně žebřík. Uklizené by měly být rovněž všechny věci, které by pachatel mohl při násilném vniknutí do objektu použít,“ radí komisař a dodává, že je vhodné rekreační objekt i v zimních měsících nepravidelně navštěvovat. Uklizený sníh v okolí chaty totiž budí zdání pobytu majitele v objektu.

Policisté chatové oblasti nepravidelně preventivně kontrolují. V zimních měsících jsou kontroly intenzivnější.