Ostrý spor vypukl mezi jihlavskými kriminalisty, kteří se zabývají objasňováním vražd, a lékaři z krajské záchranné služby. Šéf policejního oddělení Pavel Kubiš obvinil lékaře záchranky, že na místě nepoznal srpnovou vraždu důchodkyně v Ledči na Sázavou a její zranění označil za nešťastnou náhodu.

„Značně nám to zkomplikovalo vyšetřování,“ řekl na pondělní tiskové konferenci Pavel Kubiš. Podle něj měl lékař hned poznat, že důchodkyni někdo zabil. „Kdyby podle patologů tělo pečlivěji prohlédl, tak by na to musel přijít,“ pustil se Kubiš do lékaře.

Ředitelka vysočinské záchranné služby Vladislava Filová je reakcí policie překvapena a včera požádala ředitele policie na Vysočině Miloše Trojánka o schůzku. „Musíme si to vysvětlit. O nějakém údajném pochybení našeho lékaře jsem se dozvěděla až od novinářů. To nepovažuji za šťastné. Budu chtít vysvětlení, v čem konkrétně lékař podle policistů pochybil,“ reagovala na ostrá policejní slova Vladislava Filová.

Záchranku volali policisté

Filová je přesvědčena, že lékař postupoval naprosto legitimně a správně, aniž by udělal jedinou chybu. „Jeho úkolem nebylo určit přesnou příčinu smrti, ale to, jestli je pacient naživu, nebo ne. Udělal přesně to, co měl. Prohlídkou zjistil, že má žena v obličeji oděrky, proto nařídil zdravotní pitvu,“ poukázala na okolnosti na místě nálezu oběti Vladislava Filová.

Podle její kolegyně, lékařky Edity Richterové, jde navíc o zkušeného lékaře, který u krajské záchranky pracuje pět let. Na Vysočinu přišel ze středních Čech a má dlouholeté zkušenosti jako chirurg.

Lékaři mají za povinnost zavolat policii, pokud mají podezření, že mohlo jít o trestný čin. Jenže Edita Richterová upozorňuje, že tentokrát byli na místě policisté jako první a sami volali záchranku.

„Pokud měli podezření na násilný trestný čin, pak měli automaticky nařídit soudní pitvu oni,“ brání postup lékaře Edita Richterová. Podle ní nemůže soudní pitvu nařizovat lékař, ale musí to udělat policie. Ta zase argumentuje tím, že nebyl důvod lékaři nevěřit, když konstatoval, že se žena zranila při nějakém nekontrolovatelném pádu a uhodila se hlavou o nábytek. Zranění podle lékaře odpovídala i váze těla.

Podle Pavla Kubiše chtěli mít policisté z Havlíčkova Brodu jistotu, proto se přece jen rozhodli pro soudní pitvu. Přesto podle něj těmito obstrukcemi ztratili vyšetřovatelé dva dny a pachatel náskok.

Nelze to hned určit

„Tím, že lékař správně neprohlédl tělo, jsme ztratili dva klíčové dny. Nebyli jsme na místě od začátku, a protože jsme o případu nevěděli, tak jsme nemohli na místo povolat ani soudního znalce. Problém byl také s určením doby úmrtí oběti,“ vysvětlil problémy Pavel Kubiš.

Za pravý opak označil Kubiš letošní případ z Velkého Meziříčí, kde dva Poláci surově umlátili svého spolubydlícího na ubytovně. „Přestože měla oběť na těle jen pár krvavých skvrn, lékař při důkladnější prohlídce zjistil, že šlo pravděpodobně o násilný trestný čin. Také díky jeho pečlivé prohlídce jsme pachatele ještě na místě činu zadrželi a obvinili,“ připomenul Pavel Kubiš.

Vedení krajské záchranky si nehodlá nechat kritiku policistů líbit a ředitelka Vladislava Filová si chce co nejdříve všechno vysvětlit s policejním ředitelem. Lékařů se zastal primář ústavu soudního lékařství Miroslav Hirt: „Je to nesmysl. Lékař nemůže se stoprocentní jistotou odhalit, jestli byl dotyčný zavražděn, nebo ne. Pokud lékař nařídil zdravotní pitvu, tak udělal, co mohl.“

Šestasedmdesátiletá důchodkyně byla v Domě s pečovatelskou službou v Ledči nad Sázavou zavražděna letos 3. srpna. Podle policie to udělala devětašedesátiletá žena z Tmaně na Berounsku, která svou oběť ubila skleněnou vázou. Dopadena byla poté, co se 24. října pokusila železnou tyčí umlátit k smrti jinou starší ženu v pečovatelském domě v Tmani. Žena přežila, protože se jí podařilo zavolat pomoc. Obviněná je ve vazbě a za zločin vraždy a pokusu o vraždu jí hrozí až výjimečný trest.