Zaměstnanec jihlavské firmy Selma, který v lednu před dvěma lety přijel do banky vyzvednout peníze na výplaty, se stal první obětí zlodějského gangu, jenž použil trik s propíchnutou pneumatikou.

Finta jim vyšla a během půl roku ji použili ještě osmkrát na různých místech země. Kriminalisté byli přesvědčeni, že zvláštní krádeže má na svědomí skupina cizinců z Balkánu. Podařilo se jim dostat na stopu pěti podezřelých, které nakonec obvinili a poslali před soud. Jeden z nich mezitím zemřel. Krajský soud v Brně je ale pro nedostatek důkazů zprostil obžaloby. „Nebylo prokázáno, že skutky spáchali obžalovaní,“ uvedla v rozsudku soudkyně Dana Kancírová.

Skender Naliti z bývalé Jugoslávie, Šaban Veli z Makedonie a Basri Valija z Kosova jsou definitivě volní od letošního května, kdy Vrchní soud v Olomouci zamítl odvolání státního zástupce.

První akci podle obžaloby podnikl Veli se zemřelým Remzi Gashim 15. ledna 2009 v Jihlavě. V Komerční bance v Palackého ulici v Jihlavě si vyhlédli zaměstnance firmy Selma. Dvojice si všimla, že vybírá více peněz. Pracovník přijel do banky pro peníze na výplaty a když odcházel, měl v tašce 563 tisíc korun.

Kdo mění kolo, nehlídá si peníze

Dvojice mezitím propíchla u jeho Škody Fabia pravou zadní pneumatiku, zaměstnanec firmy nasedl do auta a ujel pouze kilometr. Na křižovatce Havlíčkovy a Okružní ulice musel zastavit kvůli defektu. Cizinci jeho auto podle obžaloby sledovali a čekali na příležitost. Pak využili řidičovu nepozornost, z auta mu ukradli tašku i s penězi a z místa odjeli.

Stejný scénář se odehrál o šest dní později v Tišnově, kde se jim podařilo klienta banky okrást o 112 tisíc korun. Za další měsíc se jim takto povedlo ukrást téměř tři a půl milionu. Další měsíc 2. března měli v Liberci ukrást pětadvacet tisíc.

O devět dní později jim lest poprvé nevyšla. Znovu si vytipovali klienty Komerční banky, kteří vybrali přes šest set tisíc. I jim propíchli pravou zadní pneumatiku, ale řidiči se podařilo dojet do sídla firmy i přes defekt kola.

O pět dní později poprvé změnili banku a zaměřili se na klienta České spořitelny, který si vybral tři sta tisíc. Tentokrát uspěli, stejně jako 6. května v Liberci, kde si přišli na 115 tisíc korun. Tehdy využili situace, když muž zastavil a šel kolegyni do parku utrhnout šeřík.

O šest dní později se jim podařilo ukrást dalších tři sta tisíc znovu v Liberci. O poslední akci se podle policie cizinci pokusili 2. června ve Frýdku- Místku poblíž České spořitelny. Vytipovali si tam ženu, která si vybrala sto tisíc korun. I jí propíchli pravou zadní pneumatiku u auta. I ji sledovali, ale žena si defektu kola nevšimla, a díky nízkoprofilovým pneumatikám dojela až domů.

Podle policie má čtveřice na svědomí devět útoků a podařilo se jí klienty bank okrást o bezmála pět milionů korun. Okradení zaměstnance jihlavské firmy bylo druhou největší sumou, kterou se jim podařilo ukrást. Jenže soud jim nebyl schopen prokázat ani jednu krádež, a tak jsou volní.

Poslední z pětice Milaim Emini je stíhán samostatně. Jeho případ soud projednával tento týden. „Rozsudek nepadl, hlavní líčení soudce odročil na 19. prosince,“ uvedla mluvčí brněnského krajského soudu Miroslava Sedláčková.