V současné době je v rapotické věznici umístěno 520 odsouzených, přestože kapacita věznice je 460 osob. Zvýšený počet odsouzených může znamenat i větší riziko vzniku mimořádných událostí, jako jsou vězeňské nepokoje či útěky odsouzených, upozornil mluvčí věznice Jan Doležal. Náklady na stavbu by měly dosáhnout 70 milionů korun.

Zcela nový objekt v areálu věznice bude sloužit výhradně k ubytování odsouzených. Investorem akce je Vězeňská služba ČR. Stavba by měla začít v polovině prosince, ubytovna by měla být hotová nejpozději do konce října 2012. Kapacita věznice by se měla po dostavbě ubytovny zvýšit na téměř 770 míst. Podle Doležala je reakcí na stále se zvyšující počet odsouzených. V českých věznicích je v současné době umístěno přes 23 tisíc lidí, kapacita věznic je celkově překročena asi o 14 procent.

„Vzhledem ke stále rostoucímu počtu odsouzených v celé republice je možné počítat s tím, že by v rapotické věznici mohlo být výhledově až 900 odsouzených. Takový počet by však už představoval bezpečnostní strop,” řekl Doležal.

Víc pracovních míst

S navýšením kapacity věznice souvisí i úprava a rozšíření čistírny odpadních vod a stravovacího provozu. Vzroste také počet zaměstnanců věznice. „Stávajících 204 tabulkových míst se rozšíří o adekvátní, ale zatím neurčený počet občanských zaměstnanců, specialistů pro výkon trestu i pro dozorčí službu,” uvedl mluvčí.

Pro případ hromadných nepokojů, útěků vězňů a dalších mimořádných událostí uzavřela věznice v Rapoticích letos v březnu dohodu o spolupráci s krajským policejním ředitelstvím na Vysočině. Spolupráci věznice v Rapoticích a ve Světlé nad Sázavou, která je druhou věznicí v Kraji Vysočina, řeší součinnostní dohoda o výpomoci. „Věznice by si v případě nepokojů vzájemně vypomohly zapůjčením ozbrojených příslušníků,” vysvětlil Doležal.

Historie rapotické věznice začala v září 2005, kdy Ministerstvo spravedlnosti převzalo od Ministerstva obrany areál raketové základny v celkové hodnotě 563 milionů korun. Prvních 20 odsouzených bylo do věznice umístěno začátkem září 2006. Hlavní stavební práce začaly v říjnu 2007.

První etapa přestavby stála 165 milionů korun. Druhá etapa v hodnotě 60 milionů korun skončila s posledním dnem minulého roku.