Šárka a Pavel M. z Jihlavy nechali své pohybově omezené dítě čtrnáct dní spát na rozlámané matraci. Batole si přitom do nevhodné podložky na několik hodin zaklínilo nožičku. Lékaři dítěti končetinu zachránili na poslední chvíli. Protože měla holčička i opruzeniny, oznámili případ policii.

„Lékaři můžou za to, že se naše dítě narodilo retardované. Podali jsme na ně kvůli tomu trestní oznámení a proto se nám takto mstí,“ řekla matka u včerejšího soudu.

„Nebylo prokázáno, že by dítě mělo zaklíněnou nožičku v rozlámané matraci. Stát by se to mohlo, i kdyby nebyla rozlámaná,“ upozornil obhájce rodičů Jan Herout a opruzeniny podle něj nejsou žádnou známkou týrání.

Soud byl ale jiného názoru a 10. října dostali oba manželé trest na dvanáct měsíců, podmínečně odložený na rok a půl. Šárka i Pavel M. si proti tomu podali odvolání, které včera krajský soud zamítl. Rozsudek je tak od včerejška pravomocný. Podat si mohou pouze dovolání k Nejvyššímu soudu, které ale nemá odkladný účinek.

Zdravotní pojišťovna navíc požaduje po rodičích uhradit náklady na léčení zraněné dcery, které činní přes šestatřicet tisíc korun. Peníze bude pojišťovna vymáhat prostřednictvím civilního soudu.