V jednom z nejpřísnějších vězení v Česku stráví několik let za mřížemi jeden z největších gangsterů na Vysočině. Krajský soud v Brně totiž včera vynesl trest nad sedmadvacetiletým Slovákem Danielem Králem z Brtnice na Jihlavsku.

Král přepadl se zbraní v ruce od května 2009 do ledna 2010 pět čerpacích stanic a dvakrát si šel pro peníze do pobočky České spořitelny v Brtnici. Muž přitom bydlel jen pár stovek metrů od banky. Jedna z pracovnic banky byla u obou přepadení. Král dokonce jednou vystřelil do vzduchu. Bankovní úřednice utrpěla obrovský šok, ze kterého se už nevzpamatovala.

„Pracovnice se léčila z posttraumatické stresové poruchy, bere léky a musela se léčit na psychiatrii. Následky jsou pro ženu tragické. Už nikdy se nevrátila do práce a musela odejít do předčasného důchodu,“ zdůvodnil desetiletý trest soudce Jiří Stýblo.

Gangster Daniel Král byl navíc součástí sedmičlenného gangu Slováků, kteří ve velkém vykrádali sklady po celé Vysočině. Soudce Jiří Stýblo je včera odsoudil za čtyřiadvacet útoků. Obžalovaní se na vloupání různě střídali. Firmám způsobili škodu kolem sedmi milionů korun.

Hlavou gangu byli Andrej Jasenčák, bývalý zaměstnanec jihlavského Bosche, který byl u všech vloupání, a Peter Král. Oba čeká šest a půl roku ve vězení s ostrahou, zákaz řízení na pět let a vyhoštění z republiky na pět let. Kromě toho musí všichni odsouzení poškozeným firmám nahradit způsobenou škodu.

Gang pomohl odhalit Josef Holík, který se po dopadení ke všemu přiznal a přivedl policii na stopu ostatních zločinců. Holík dostal tři roky s podmínečným odkladem na pět let. Soud ho vyhostil z republiky na tři roky.

Podmínku dostali i Martin Raučina a Lukáš Kašpar. Třetí nejpřísnější trest na pět a půl roku, zákaz řízení a vyhoštění ze země na pět let dostal i Miroslav Jasenčák, bratr Andreje. Rozsudek zatím není pravomocný. Obžalovaní se totiž nevyjádřili, jestli se odvolají, či nikoli.

Prozradila ho i vada řeči

Daniel Král, bratr Petera Krále, všechna obvinění popíral. Tvrdil, že žádnou banku ani čerpací stanice nepřepadl. Z opaku ho ale usvědčují například pachové stopy z místa činu, svědectví bankovní úřednice, která si všimla slovenského přízvuku lupiče i jeho zadrhávání v řeči.

Daniel Král skutečně zadrhává. Toho si byl vědom, proto se při přepadeních snažil co nejméně mluvit a strkal svým obětem lístky se vzkazy, že chce peníze a cigarety.

Když utíkal z banky v Brtnici, všiml si náhodný svědek, že lupič odjel v červeném autě s černými dveřmi. Nakonec se ukázalo, že auto mělo černý blatník, ale svědectví to bylo důležité. Daniel Král přepadl brtnickou pobočku v září 2009. Měl i komplice. Toho však policie dodnes nedopadla. „Pachatel zatím zůstává neznámý,“ podotkl krajský státní zástupce z Jihlavy Jiří Morava.

Král se vrátil do banky v lednu 2010. Tehdy u toho byla stejná úřednice jako u prvního přepadení. Král si tentokrát zjednával respekt výstřelem do vzduchu. Pro psychiku ženy to mělo podle soudu fatální následky, což výrazně Královi přitížilo, a dostal mnohem přísnější trest. Žena policistům potvrdila, že ji přepadl tentýž pachatel. Král si z banky odnesl kolem čtyř set tisíc korun.

Další peníze uloupil během pěti přepadení čerpacích stanici v Humpolci, Hladově, Želetavě, Hamrech nad Sázavou a Třebíči. Po dopadení se policistům přiznal i k přepadení herny v Jihlavě z května 2009. U dalšího výslechu ale všechno popřel. Policie navíc v přepadené herně nezajistila po pachateli prakticky žádné stopy.

„Není možné, aby protokol o ohledání místa činu končil závěrem, že nebyla zajištěna žádná stopa,“ podotkl Jiří Morava. Podle něj ale krajští kriminalisté jinak v celém případu odvedli perfektní práci.

Potřeboval splácet

Andrej Jasenčák se podle svého vyjádření dal na dráhu zločinu, protože mu nic jiného nezbylo. Deník už dříve napsal, že bydlel v Jihlavě na Kosově, kde měl byt zatížený hypotékou. Když přišel o práci v jihlavském Boschi, kde pracoval jako zedník, dostal se do finančních potíží, s nimiž si nevěděl rady.

Potřeboval splácet byt, který si chtěl udržet. Proto se domluvil se svým bratrem Miroslavem a dalšími kumpány a vyráželi vykrádat sklady s nářadím, stavebním materiálem a drahými kovy.

Řádili hlavně v Jihlavě, ale poškozené firmy jsou po celém kraji i mimo něj. Jasenčák byl u všech čtyřiadvaceti vloupání. Ukradenou měď rozstříhali a vozili do sběren. Jejich oblíbená byla v Zastávce u Brna. Kriminalistům se jako důkaz podařilo dohledat některé lístky ze sběren.

Při domovních prohlídkách našli ukradené nářadí, výpočetní techniku a zajistili také čtyři auta. Jako důkazy získali i odposlechy hovorů.