Na Vánoce se připravují také odsouzení ve dvou věznicích na Vysočině Rapoticích na Třebíčsku a ženské věznici ve Světlé nad Sázavou na Havlíčkobrodsku.

Ženy ve Světlé připravily na středu vánoční divadelní představení. Štědrý den a vánoční svátky však většina odsouzených stráví u televize. Odměnu v podobě přerušení výkonu trestu dostane jen minimum z nich.

Ve světelské věznici je nyní 830 odsouzených žen. Přerušení výkonu trestu bylo na Vánoce za odměnu umožněno jen sedmi z nich. Potrvá od tří do sedmi dnů.

„Jsou to většinou ženy odsouzené na delší dobu, vychovatelé je dobře znají. Existuje u nich jen malé riziko, že by mimo věznici selhaly,“ uvedla mluvčí věznice Eva Hodná.

Odsouzeným ženám připomene ve vězení s ostrahou Štědrý den jen bramborový salát a smažené rybí filé. Dostanou také balíček s cukrovím a ovocem. Větvičkami chvojí si ženy vyzdobily společné prostory. Jediný malý umělý vánoční stromek stojí v kulturní místnosti s pódiem.

Trochu zvýhodněny jsou mezi uvězněnými matky, které mají ve světelském vězení i své malé děti. Už začátkem prosince je navštívil Mikuláš s čertem a andělem. Dětem donesl dárky nakoupené ve vězeňské kantýně. „Takových žen je u nás 12, dětí je stejný počet,“ uvedla mluvčí.

Minulý týden dostaly děti cukroví od Armády spásy. V pondělí 26. prosince bude ve věznici ekumenická bohoslužba.

„V minulých letech mohly odsouzené jít za dobré chování na společné návštěvy koncertů, to letos kvůli krizi není možné,“ doplnila Hodná.

V mužské věznici v Rapoticích budou mít Vánoce podle mluvčího Jana Doležala standardní průběh.

„Na večeři bude smažený kapr s bramborovým salátem, vězni budou moci být déle u televize, na výkonu trestu se však nic nemění,“ řekl Doležal.

Věznice s dohledem a dozorem, kde je teď 520 vězňů, umožňuje volnější režim než vězení s ostrahou. Počty se podle Doležala ještě upřesňují, ale přerušení výkonu trestu zřejmě podobně jako loni dostane na svátky několik desítek vězňů.

JAROSLAV BUČEK (ČTK)