Výrazná postava třebíčského podsvětí pětapadesátiletý Radek H., jeho dvaadvacetiletá dcera Ivona a jejich společný známý Josef K. z Okříšek na Třebíčsku stanou před soudem. A to 20. ledna v Brně, tedy po víc než roce stráveném ve vazbě. Souzeni budou spolu s kosovským Albáncem Barjamem P., který vlastní veřejný dům ve Znojmě, a budou se zpovídat z výroby a distribuce velmi kvalitního pervitinu.

„Jsou obvinění z nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy. Radek H. navíc z krádeže a nedovoleného ozbrojování. Za to jim hrozí 8 až 12 let vězení ve věznici s ostrahou,“ přiblížila situaci mluvčí Vazební věznice Brno Dana Krejčířová. „Radek H., který nemá čistý trestní rejstřík, navíc může skončit ve věznici se zvýšenou ostrahou, tedy v nejtvrdším typu vězení,“ podotkla dále Krejčířová. Vše samozřejmě bude záležet na rozhodnutí soudu.

Na místní poměry velká razie, při které třebíčskou část gangu pozatýkala v Třebíči a v Okříškách Národní protidrogová centrála, se uskutečnila loni 18. listopadu. V Třebíči kriminalisté zajistili kompletní varnu pervitinu, kterou provozoval především Radek H. s dcerou. Dále v rámci celé akce zajistili 300 tisíc korun v hotovosti, 100 kusů střeliva do automatických střelných zbraní, vzduchovku nelegálně předělanou na malorážku a 250 gramů pervitinu. Jeden gram se přitom na černém trhu prodává za tisíc korun.

Radek H. je v Třebíči známý mimo jiné jako vymahač dluhů. Kosovský Albánec Barjam P. stál před soudem naposledy před čtyřmi lety. Byl podezřelý, že si objednal vraždu Ukrajince, kterého kriminalisté našli zakopaného na zahradě rodinného domku v Žeroticích na Znojemsku. Jeho vina se nakonec neprokázala.

V Třebíči se čas od času objevily zvěsti o tom, že Radek H. je propuštěný z vazby či přijede na vycházku. „Nesmysl. Celou dobu byla skupina u nás ve vazbě. Čas strávený ve vazbě se každému následně započítá do doby odpykaného trestu,“ upřesnila Krejčířová.

Mluvčí Národní protidrogové centrály Michal Hammer nechtěl specifikovat, jak kriminalisté skupinu odhalili. „Prostě jsme měli dostatek důkazů, na základě kterých jsme dostali od soudce příkaz k zatčení,“ sdělil jen takto stručně k celému případu.