Osmaosmdesátiletý muž se ve čtvrtek 29. prosince snažil všemožně zabránit jedné ženě a dvěma mužů ve vstupu do svého domu v Leskovicích na Pelhřimovsku. Marně. Trojice se dovnitř dostala pod záminkou koupě slepic. Statečný důchodce nic prodat nechtěl a razantně jim dával najevo, aby odešli, ale proti převaze neměl šanci.

„Vymysleli si slepice, aby mne vylákali z domu a oni si tu mohli dělat, co chtějí. Bránil jsem jim vejít do domu, ale nakonec se jim podařilo dostat dovnitř a v ložnici najít peníze. Ukradli nám dva tisíce korun a  moji občanku,“ svěřil se Deníku okradený muž.

Nezvaná trojice prohledávala kuchyň, ložnici i další místa v domě asi deset minut. Když našli, co chtěli, z domu odešli. „Pronásledoval jsem je k autu. Jeden z nich křičel na řidiče, ať jede. Bylo to bílé auto. Abych si nemohl napsat registrační značku, tak měli zvednuté zadní dveře od kufru,“ všiml si okradený muž.

Maskování značky jim nakonec nepomohlo. Muž stačil včas zavolat na tísňovou linku a policistům auto dostatečně popsat. Do Leskovic okamžitě vyjela policejní hlídka. Ujíždějící auto se jim podařilo během deseti minut vypátrat, zastavit a zadržet skupinu pěti lidí z Brněnska. Měli u sebe ukradené peníze i doklady.

„Tři podezřelé ve věku třicet až pětačtyřicet let jsme obvinili z porušování domovní svobody a krádeže. Trojice skončila ve vazbě. V minulosti už byli trestáni za majetkovou trestnou činnost. Nyní jim hrozí až pětileté vězení,“ informovala o bleskovém policejním zásahu pelhřimovská mluvčí Hana Kotková.

Krade se rok 
od roku více

Dopadnout pachatele podomních krádeží není jednoduché. Většinou pomůže náhoda nebo včasné oznámení. Většina případů ale zůstává neobjasněna. Ve Větrném Jeníkově na Jihlavsku před dvěma lety pomohli zloděje zadržet sousedi. Martin Komůrka neváhal a s nasazením vlastního zdraví skočil na auto prchajících zlodějů. Ti chtěli okrást tehdy dvaadevadesátiletého muže. Komůrka se držel za stěrače. Řidič zastavil až po několika stech metrech. Část skupiny zlodějů je ve vazbě či ve výkonu trestu za jiné krádeže. Jihlavský soud by měl případ z Větrného Jeníkova řešit v únoru.

Policisté po celé Vysočině loni řešili 127 případů, kdy se zloději do domu starších lidí vloudili pod různými záminkami.

„Jsou to stále stejné finty. Doplatky za elektřinu, vodu či léky. Proplacení faktur, žádost o jídlo nebo legendy o tom, že je posílají pro peníze jejich příbuzní,“ upozornila krajská policejní mluvčí Dana Čírtková. Zloději si takto každým rok nakradou víc a víc. Zatímco v roce 2010 to bylo tři a půl milionu korun, loni už neuvěřitelných 4,7 milionu korun.

„Když už se něco takového lidem stane, nejdůležitější je včasné zavolání na tísňovou linku, jako to udělal pán z Leskovic,“ dodala Čírtková.

Jenže drzost pachatelů roste. Dokazuje to i leskovický případ. Na pozemek se skupinka dostala i přes zamčenou branku. Důchodce jim nenaletěl na jejich záminku s koupí slepic, ale zloději se do domu chtěli dostat za každou cenu. Proto se s osmaosmdesátiletým mužem začali strkat, až jejich nátlaku podlehl.