„Muž na pozemku u svého rodinného domu i následně ve vnitřních prostorách domu vyhrožoval vykonavatelům soudního exekutora ublížením na zdraví,“ konstatovala včera mluvčí policie Jana Mazourová.

Podle ní muž příchozí zastrašoval tím, že jim useká obě ruce a rozseká je na kousky. Dokonce si, zřejmě aby svým slovům dodal patřičnou váhu, přinesl i sekeru. Na místo tak musela být přivolána policejní hlídka.

Ani to však prý muže od dalšího vyhrožování neodradilo, a na exekutory se dokonce ještě snažil poštvat své dva psy, kteří ho ale naštěstí neposlechli.

Rozčilený muž pak ještě uvnitř domu převrátil kuchyňský stůl, a přivolaná hlídka již musela zasáhnout.„Z důvodu zabránění dalšímu protiprávnímu jednání byly ze strany policistů použity donucovací prostředky a muži byla přiložena služební pouta. Věc je v současné době v šetření policistů služby kriminální policie a vyšetřování,“ dodala Mazourová.

V souvislosti s exekucemi zaznamenal Deník v uplynulých dnech další případ nevybíravého chování. Tentokráte však měli být jeho původci přímo vykonavatelé.

Ti údajně při exekuci v lokalitě Nového Světa u Havlíčkova Brodu použili na majitele, který je nechtěl vpustit do domu, protože si ani v nejmenším nebyl vědom svého zadlužení, pepřový sprej. Deník se včera pokusil aktéry tohoto incidentu několikrát kontaktovat, ale nepodařilo se mu to.

Počet stížností na vykonavatele exekučních rozhodnutí v České republice neustále roste. Potvrdila to mluvčí Ministerstva spravedlnosti ČR Tereza Palečková.

Podle jejích slov obdrželo ministerstvo v roce 2008 čtyři sta dvanáct stížností, v loňském roce už více než šest set. „Ale pouze patnáct procent z nich bylo oprávněných,“ nechala se slyšet Palečková.

Nejvyšší správní soud v Brně řeší od léta loňského roku celkem šestašedesát stížností na exekutory z posledních dvou let. Tyto stížnosti převzal na základě rozhodnutí Ústavního soudu od kárné komise Exekutorské komory ČR.

Počet potrestaných exekutorů přesto není nikterak vysoký.„Skutečných přehmatů exekutorů, z pohledu celkového počtu provedených exekucí, je ve skutečnosti zanedbatelně málo,“ uvedl například soudce Jaromír Jirsa.