Policisté na Vysočině nejsou schopni sami vymoci pohledávky od lidí, kteří jim dluží peníze například za odvoz na záchytnou stanici a odběry krve. Proto začali pohledávky prodávat vymahačské firmě.

„Nabídli jsme k prodeji soubor 144 pohledávek v celkové hodnotě necelých sto šest tisíc korun. Všechny se nám podařilo prodat,“ potvrdila krajská policejní mluvčí Dana Čírtková.

Jaké firmě a za kolik pohledávky prodali, nechce vedení policie sdělit. „Jde o obchodní tajemství,“ zdůvodnila Čírtková.

Dlužníci se už tak nemohou spoléhat na to, že za ně dluh zaplatí stát. Nejčastěji nezaplatili za odvoz na protialkoholní záchytnou stanici v Jihlavě.

Jenže zatímco policistům se podařilo pohledávky prodat, pro vedení záchytky je to těžko splnitelný sen. „Oslovili jsme nějaké firmy, ale nikdo o naše pohledávky neměl zájem,“ řekl mluvčí záchytné stanice Martin Málek.

Důvod? Drtivá většina dluhů je nevymožitelná. „Dluží nám bezdomovci, lidé kteří nikde nepracují a nemají prakticky žádné příjmy a nezdržují se v místě trvalého bydliště,“ vysvětlil Málek.

Loni skončilo na jihlavské záchytce 1 095 lidí a 888 z nich nezaplatilo čtyřtisícový poplatek za vystřízlivění. Zaplatí zhruba dvacet až třicet procent lidí.

Navíc někteří lidé končí na záchytce opakovaně. Loni to bylo 365 lidí. Jeden z opilců byl zadržen dokonce devětačtyřicetkrát, další osmatřicetkrát.

Záchytné stanici pomáhá vymáhat dluhy advokátní kancelář, která se snaží dlužníky obeslat dopisem. V krajním případě se obrací na soud. „Sumu, kterou se nám nepodaří vymoci, nakonec zaplatí daňový poplatník,“ upozorňuje Málek.

Černí pasažéři musejí platit dříve

Naopak jihlavský dopravní podnik je v prodeji pohledávek vymahačským firmám stoprocentně úspěšný. Jde hlavně o nezaplacené pokuty za jízdu bez platné jízdenky. Firmy mají o tyto pohledávky obrovský zájem. Důvod je opačný než u záchytky. Vymahatelnost dluhů od lidí jezdících načerno je mnohem vyšší, protože většina z nich má stabilnější sociální zázemí. „Prodej pohledávek pro nás znamená stoprocentní úspěšnost,“ pochlubil se ekonom dopravního podniku František Koumar.

Podnik naposledy prodal loni v říjnu balík osmi tisíc nezaplacených pokut v hodnotě asi osmi milionů korun. Další vlna prodeje zřejmě bude následovat na konci ledna.

Do té doby mají takzvaní černí pasažéři možnost pokutu zaplatit a vyhnout se až osmitisícovým výdajům za soudní vymáhání. To už zařizuje vymahačská firma.

Do konce roku chce navíc jihlavský dopravní podnik přejít na nový systém prodeje neuhrazených dluhů. „Pohledávky budeme prodávat na konci každého měsíce,“ upozorňuje František Koumar. Pro černé pasažéry to znamená, že už nebudou mít tolik času na zaplacení pokuty.

Nemocnice najímají právníky

S dluhy za služby se potýkají i nemocnice. Regulační poplatky neplatí desítky lidí. Vedení nemocnice v Havlíčkově Brodě už s neplatiči, kterým posílali dokola upomínky, došla trpělivost, proto si loni na podzim najali advokátní kancelář, která jim s vymáháním pomáhá.

„Pacienti nám dluží asi 130 tisíc. Přes advokátní kancelář se nám vyplatí vymáhat částky nad sto korun. Dluhy zatím žádným firmám neprodáváme,“ uvedla mluvčí brodské nemocnice Petra Černo.