Do jediného zařízení svého druhu na Vysočině se v uplynulém roce dostalo 1 095 osob, o 84 méně než předloni. Snížil se přitom počet mužů i žen, kteří byli na záchytku převezeni.

„Ve statistice není zahrnuto osm avizovaných záchytů, které nakonec policie nedovezla, a 30 námi odmítnutých osob přivezených k záchytu,“ uvedl Martin Málek ze společnosti Služby města Jihlavy, která záchytku provozuje.

Důvodem k odmítnutí byla velmi nízká nebo nulová hladina alkoholu. Noci na záchytce se vyhnuly také osoby, které nejevily známky požití alkoholu, a nebyl tak důvod, aby je lékař přijal.

Nejvyšší naměřená hodnota alkoholu v krvi byla v minulém roce 4,37 promile. Zkoušku dechovým přístrojem absolvovalo 967 osob, ostatní jí nebyli schopni nebo nespolupracovali. Podle pracovníků záchytné stanice se stále zvyšuje agresivita zachycených. Pobyt v záchytné stanici stojí 4 000 korun.

Nejmladšímu bylo sedmnáct let

Loni v Jihlavě ubylo zachycených mužů i žen. Žen, které neměly alkohol pod kontrolou, bylo loni 114, v meziročním srovnání je to o 16 méně. Pro ženy jsou na stanici vyčleněny dvě místnosti z osmi, ostatní slouží mužům.

Nejmladšímu klientovi záchytné stanice loni bylo 17 let, nejstaršímu 87.

Kromě Čechů přespí na jihlavské záchytce občas i lidé ze zahraničí. Celkem se loni na záchytku dostalo 48 cizinců, nejčastějšími zahraničními klienty byli Slováci.

Krajskou protialkoholní záchytnou stanici provozují Služby města Jihlavy od roku 1999. O klienty se stará pět zaměstnanců, služby na dohodu zajišťuje 13 lékařů.