Jednačtyřicetiletého Martina Venhauera ze Zhoře u Jihlavy poslal včera jihlavský soud za podvody na šest a půl roku do věznice s ostrahou. Venhauer podle soudu podvedl na čtyři desítky lidí. Sliboval jim dovoz ojetých aut a náhradních dílů z Rakouska. Jenže vybíral pouze zálohy a své závazky nesplnil. Celkem má na svědomí škodu za 3,2 milionu korun. Rozsudek zatím není pravomocný. Venhauer si ponechal lhůtu na případné odvolání, státní zástupce se svého práva vzdal.

„Nenašli jsme u obžalovaného žádné polehčující okolnosti pro uložení mírnějšího trestu,“ zdůvodnila výši trestu soudkyně Dagmar Koutníková Trnková. Venhauer byl totiž v minulosti za stejnou trestnou činnost už jednou odsouzen na čtyři a půl roku. Nepřehlédnutelné je podle soudkyně i množství poškozených lidí a značná škoda. „Navíc ho nezastavilo ani to, že ho policie obvinila, a klidně dál pokračoval v aktivním vyhledávání zákazníků, kterým sliboval něco, o čem dopředu věděl, že to nesplní,“ podotkla Koutníková Trnková, která četla rozsudek pětačtyřicet minut.

Podle obhájce Petra Navrátila je trest šest a půl roku příliš přísný. „Jsem přesvědčen, že polovinu poškozených neměl můj klient v úmyslu podvést a u nich mu byla také vytýkána největší škoda, kterou částečně uhradil. Je to, jako když ukradnete televizi a nepoškozenou ji vrátíte, a pak vás za to přesto pošlou do basy,“ poznamenal obhájce Navrátil.

Do očí se neomluvil

Venhauer tvrdil, že měl problémy s registrací aut a převodem ze zahraničí. Podle soudkyně to jsou pouze výmluvy. Za vrchol arogance označila jeho bezúčelné cesty do Rakouska s některými klienty.

„Nikoho jsem podvést nechtěl a většina toho, co mi je kladeno za vinu, je v rovině občanskoprávního vztahu,“ řekl Venhauer, který se v závěrečné řeči poškozeným za problémy omluvil.

Soudkyně mu ale vyčetla, že se měl lidem omluvit, když byli v soudní síni a měl možnost s nimi mluvit. „Ani jednou to neudělal a ke svým činům je zcela nekritický. Místo toho, aby viděl vinu především sám u sebe, tak ji celou dobu hází na někoho jiného,“ poukázala na vystupování Venhauera před soudem Dagmar Koutníková Trnková.

Martin Venhauer byl kromě podvodů odsouzen také za maření úředního rozhodnutí, když se vyhýbal nástupu do vězení za řízení auta bez řidičského průkazu. Nezaplatil totiž pokutu určenou soudem, a tak měl jít za mříže. Nakonec byl dopaden a z basy ho dostali až rodiče, kteří za něj pokutu zaplatili. Ven᠆hauer tvrdil, že se do finančních problémů dostal i kvůli ztrátě řidičského oprávnění.

Mezi poškozenými jsou lidé jak z Vysočiny, tak z mnoha jiných míst republiky i Slovenska. Venhauer také posledních šest let neplatil daně.

Podle včerejšího rozsudku musí Venhauer třiceti lidem zaplatit přes dva miliony korun. Dalším buď už škodu zaplatil, nebo byli odkázání se svými nároky na občanskoprávní soud.

Celou dobu procesu byl Martin Venhauer ve vazbě, kde zůstane až do pravomocného rozsudku.