Když policisté loni v březnu obvinili a poslali do vazby Ladislava Baráka z Jihlavy, byla to velká událost. Barák patřil mezi největší drogové dealery na Jihlavsku, s nemalou sítí dodavatelů pervitinu. Policisté si proto mnuli ruce, že dostali velkou rybu a kvůli drogám skončí na dlouhou dobu za mřížemi.

Jenže jihlavský okresní soud ho včera obvinění z držení a prodeje drog zprostil. „Nemohla jsem dospět k jinému závěru, protože svědci, kteří nejprve vypovídali v jeho neprospěch, u soudu otočili a původní výpovědi změnili v jeho prospěch,“ zmínila základní problém soudkyně Dagmar Koutníková Trnková.

Ta Baráka odsoudila pouze k osmnácti měsícům do věznice s ostrahou za nedovolené ozbrojování. Rozsudek zatím není pravomocný. Ladislav Barák všechna obvinění popřel a řekl, že vedl řádný život a staral se o malé děti a staré rodiče. „Živil jsem se prodejem kaprů, chovem domácího zvířectva a prodejem stromků,“ řekl Barák.

Soudu řekl, že má žloutenku a potřebuje se léčit.

V garáži samopal a malorážka

Při loňské domovní prohlídce v jeho garáži policisté našli funkční malorážku a samopal. Barák už byl navíc za nelegální držení zbraní v minulosti odsouzen a soudkyně Trnková ho v tomto směru označila za speciálního recidivistu. Nemohl proto podle ní čekat jiný než nepodmíněný trest.

Ladislav Barák na tom ale mohl být mnohem hůř. Kdyby mu nepomohla manželka Petra Baráková, svědci Martin Piskura a Petra Nováková, mohl skončit ve vězení i na několik let.

Manželka Petra soudu řekla, že přes patnáct gramů pervitinu, který našli policisté při domovní prohlídce u nich doma, patří jí. Toto svědectví pak nemohla soudkyně nijak zpochybnit.

Petře Barákové nyní hrozí trestní stíhání za přechovávání pervitinu. „Dávám tímto podmět státní zástupkyni k prověření trestní odpovědnosti paní Petry Barákové,“ řekla včera soudkyně Koutníková Trnková.

Martina Piskuru a Petru Novákovou zase čeká trestní stíhání kvůli křivému obvinění, protože na základě jejich výpovědí, že jim obžalovaný prodal pervitin, skončil Ladislav Barák ve vazbě.

Piskura i Nováková stojí před jihlavským soudem kvůli drogám jako obžalovaní i v jiných kauzách. Oba jsou navíc uživateli drog a podle soudu jsou proto nevěrohodní.

Barák je ve vazbě od loňského března. Podle obhájce Petra Navrátila se jeho klient může dostat na svobodu už letos v srpnu. Záležet bude na tom, jestli odvolací soud potvrdí včerejší verdikt. Soudy mu navíc mohou proměnit dvě podmínky a tím by se trest mohl prodloužit až o třicet měsíců.

Při domovní prohlídce policisté u Baráka našli funkční samopal Beretta M38/42 ráže 9 mm bez výrobního čísla a zásobníku. Dále pak samonabíjecí malorážku ráže 9 mm bez výrobního čísla se zásobníkem a dvěma kusy nábojů. Podle Baráka byl samopal v tak špatném stavu, že byl přesvědčen o jeho nefunkčnosti. Stejného názoru byli i policisté, kteří si samopalu všimli před časem při prohlídce jeho chaty v Dušejově. Bylo to v souvislosti se zátahem na ženu podezřelou z vraždy, kterou našli v chatě u Baráka. Údajně se tam našel i nůž, který byl použit jako vražedná zbraň. Policisté si tehdy samopal pouze vizuálně prohlédli a konstatovali, že je samopal neškodný. Soudkyně Koutníková Trnková to považuje za selhání policistů.

„Zbraň už tehdy měli zajistit, protože podle pouhé vizuální prohlídky nemohli poznat, jestli je zbraň funkční, nebo ne,“ upozornila soudkyně. Barák až poté převezl samopal do Jihlavy, kde ho společně s malorážkou objevili jihlavští kriminalisté.

Při razii tehdy zatkli i veterináře z Třebíče Radka Příhodu, zvaného Doktor. Ten byl obviněn z toho, že Barákovi donesl tentýž den přes sto gramů pervitinu. Barák se úspěšně hájil tím, že o balíčku s drogou nic nevěděl. Příhodovi se ještě před zatčením podařilo balíček odhodit a pak tvrdil, že s ním nemá nic společného a měl u sebe pouze vzorek, o němž zase tvrdil, že měl pouze zjistit, co je to za látku, a neměl tušení, že jde o pervitin. První soud mu to neuvěřil a odsoudil ho na čtyři roky. Odvolací soud rozsudek 18. ledna zrušil a o rok mu zmírnil trest, protože se nedá prokázat, že sáček se sto gramy přinesl k Barákovi Příhoda. Jenže podle soudů nebyl balíček s drogou ani Baráka. Čí tedy byl a kde se tam vzal? Šikovnými výmluvami se tak oba vyhnuli přísnějším trestům.

Ladislav Barák byl už v roce 2000 odsouzen k pěti letům za prodej pervitinu. V Třebíči dostal v roce 2008 za drogy trest dvacet měsíců s podmíněným odkladem na tři roky. Obhájce Petr Navrátil ho kvůli obvinění z prodeje a držení drog zastupoval ve čtyřech případech. Odsouzen byl pouze jednou k podmínce v Třebíči. Odsouzení za drogy se vyhnul i včera.