Jihlava – I lidé, kteří nepatří mezi skalní fanoušky některého ze tří zástupců Vysočiny ve druhé nejvyšší hokejové soutěži, si vybavují vyhrocenou atmosféru mezi jihlavskými a havlíčkobrodskými fanoušky. V Brodě se tiskly samolepky se zabitým ježkem, v Jihlavě pro změnu visel oběšenec v brodském dresu.

I proto se policisté rozhodli věnovat výjimečnou pozornost zítřejšímu duelu, v němž bude Jihlava hostit Havlíčkův Brod. „Na základě vyhodnocení předchozích zkušeností s fanoušky obou mužstev připravujeme mimořádná opatření,“ popsala policejní mluvčí Jana Kroutilová.

„Na bezpečnost lidí, veřejný pořádek a bezpečnost silničního provozu budou dohlížet policisté pořádkové i dopravní služby, včetně pořádkové jednotky a psovodů,“ popsal,“ řekl velitel Aleš Indra.

Podle něj budou nasazeni členové antikonfliktního týmu a státní policie bude spolupracovat i s městskými strážníky. Před a po ukončení hokejového utkání budou policisté zejména dohlížet na dodržování veřejného pořádku při přesunu fanoušků ke stadionu a následně při jejich odchodu. Zaměří se především na trasu mezi vlakovým nádražím a stadionem. Hlídky se budou pohybovat v okolí zimního stadionu a přilehlých ulicích. Dále budou monitorovat příjezdové trasy ve směru od Havlíčkova Brodu.

Padla obvinění

Jihlavští kriminalisté už vyhodnotili i konflikt mezi fanoušky jihlavské Dukly a třebíčské Horácké Slavie z loňského září, u něhož zasahovali i policejní těžkooděnci. Na základě záznamu kamer na stadionu začali v prosinci trestně stíhat dva muže, pětatřicetiletého muže z Jihlavska a jednatřicetiletého muže z Jindřichohradecka, kteří byli obviněni z výtržnictví.

Opletačky s policií a soudy čekají i dva mladé fanoušky z Třebíče. „Trestného činu se všichni čtyři dopustili samostatně. Na zimním stadionu každý z nich napadal jiné diváky,“ uvedl policejní inspektor Jiří Vojtíšek.

Policejní komisař také zahájil trestní stíhání dalšího fanouška, který se porval loni v květnu na finálovém zápase fotbalového poháru na jihlavském stadionu. „Podařilo se zjistit totožnost dalšího útočníka, který kopal a bil jiného diváka. Čtyřiadvacetiletý muž z Mladé Boleslavi byl obviněn ze spáchání přečinu výtržnictví,“ doplnila mluvčí Kroutilová.