S definitivní platností dostal František Dohnal podmíněný trest za to, že odmítl vydat kontrolnímu orgánu sněmovny podklady umožňující audit hospodaření úřadu. Odvolací Městský soud v Praze včera potvrdil rozsudek, který vynesl loni v srpnu Obvodní soud pro Prahu 7. Verdikt je pravomocný, podle zákona o NKÚ proto Dohnal musí odejít.

Soud uznal Dohnala vinným ze zneužití pravomoci úřední osoby a vyměřil mu osmiměsíční trest vězení podmíněně odložený na osmnáctiměsíční zkušební dobu.

Proti verdiktu je nyní možné podat pouze mimořádný opravný prostředek, kterým je dovolání k Nejvyššímu soudu. Rozsudek je však od okamžiku rozhodnutí městského soudu pravomocný.

„My samozřejmě využijeme všech opravných prostředků,“ prohlásil po včerejším jednání Dohnalův advokát Václav Vlk.

V případě, že by Nejvyšší soud rozsudek zrušil, Dohnal by se domáhal spíše náhrady škody než návratu do funkce. „Předpokládám, že ta už bude obsazena někým jiným,“ konstatoval Vlk.

Připustil však, že by v budoucnu mohla nastat situace, kdy by v čele NKÚ stáli dva lidé.

Podle kuloárových informací se spekuluje o tom, že by Dohnala mohl v čele úřadu nahradit dosavadní šéf Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Miloslav Vaněk.