Za poslední tři měsíce řešili žďárští kriminalisté tři případy, kdy lidé předkládali falešné dokumenty.

„Ve dvou, které se staly loni, šlo o maturitní vysvědčení. Letošní případ se týkal padělaného vysokoškolského diplomu,“ sdělila žďárská policejní mluvčí Jana Martincová.

Za osobu, která má za sebou úspěšné studium na vysoké škole, se vydával třiatřicetiletý muž ze Žďárska. Ten si pořídil falzum za deset tisíc korun již před necelými čtyřmi lety. Počátkem tohoto roku pak předložil diplom na žďárském městském úřadě, když si tam vyřizoval záležitosti týkající se získání nového zaměstnání. Záhy se však o dotyčného začali zajímat policisté z odboru hospodářské kriminality.

„Případ se stále vyšetřuje. V současné době je muž podezřelý ze spáchání přečinu padělání a pozměnění veřejné listiny,“ konstatovala bez bližších podrobností Martincová. Zároveň dodala, že mladému podvodníkovi hrozí tři roky vězení. Stejnou dobu může za mřížemi pobýt také ten, kdo mu falešný vysokoškolský diplom vyhotovil.

„Lidé po předložení falešných listin novému zaměstnavateli získají určitou výhodu a jsou zaměstnáni. Po odhalení nepravosti dokumentu naopak o zaměstnání rychle přijdou,“ upozornila mluvčí Jana Martincová.

Odhalené případy falšování dokumentů prokazujících dosažené vzdělání jsou zřejmě jen pověstnou špičkou ledovce. Praxe, že by zaměstnavatelé obvolávali školy a ověřovali si, zda uchazeč o práci na dané škole skutečně studoval, běžná není.

„Seznam absolventů je na našich webových stránkách. Že by ale volali z nějaké firmy a ptali se na konkrétní osobu, to se mi ještě nikdy nestalo,“ vyjádřil se Vlastimil Čepelák, ředitel žďárského gymnázia.

Hlavně na internetu

Dokumenty jsou podle Vlastimila Čepeláka speciálně číslovány a neumí si představit, jak by se s nimi vůbec mohlo dát obchodovat. Policisté mají zkušenosti, že se falza získávají hlavně přes internet.

„Ve většině případů se jedná o osoby mladší generace, které si prostřednictvím sociálních sítí naleznou kontakt na zprostředkovatele nebo samotné výrobce. Po navázání komunikace následuje zadání požadavků listiny. Lidé tak dobrovolně poskytnou svá osobní data. Pak už stačí dohodnout formality o ceně a předání falešné listiny,“ popsala nelegální praktiky Jana Martincová.

Inzeráty, kde lidé nabízejí vyhotovení vysvědčení nebo výučních listů, se internet jen hemží. Třeba na serveru inzeraty.onlineprodej.cz minulý týden Jiří Svoboda nabízel doklad o složení maturitní zkoušky za 15 tisíc korun. Jan Řehoř totéž sliboval za cenu ještě o pět tisíc korun nižší.

Konkrétní kontaktní údaje na prodejce samozřejmě chybí. Obrátit se na ně lze jenom prostřednictvím speciálního kontaktního formuláře.

„Určitě to někomu může v práci pomoci, zvlášť pokud se plat odvíjí podle tabulek od výše dosaženého vzdělání. Ale myslím, že ten stres z toho, že se na to přijde, o riziku vězení nemluvě, za to určitě nestojí,“ myslí si Helena Mojžíšová z Velkého Meziříčí.

Lidé si neuvědomují, že tříletý trest odnětí svobody nehrozí jenom padělateli, ale i tomu, kdo si falešnou listinu opatří, přechovává ji nebo užije. „Postižitelné je také jednání, kdy se člověk snaží falešný dokument získat,“ upozornila policejní mluvčí Martincová.