Šéfovi jihlavského protidrogového Toxi týmu Radimu Novákovi se nelíbí, že „jeho“ lidé musejí pravidelně chodit k soudům jako svědci. Tam jsou tváří v tvář konfrontováni s drogovými dealery a výrobci pervitinu. Ti se vymlouvají, že je detektivové donutili k doznání výměnou za to, že nepůjdou do vazby. Soudce Zdeněk Chalupa minulý týden vyslovil podezření, že policisté používají nezákonné praktiky.

„Tímto nás snížil na úroveň feťáků, když soudce věří spíš jim než nám,“ míní Radim Novák. Novák odmítá jakékoli nezákonné praktiky, protože většinu výslechů má sám na starosti.

„Všichni jsou vyslýcháni za účasti advokátů, kteří by se určitě ozvali, pokud by se něco takového dělo,“ reaguje komisař Radim Novák.

Soudce Zdeněk Chalupa nejprve souhlasil, že se k námitkám Radima Nováka vyjádří, ale nakonec si to rozmyslel. „Nepovažuji za vhodné, aby si soud a policie vyměňovali svá stanoviska přes média,“ uvedl Zdeněk Chalupa.

Na problém, kdy svědci i obžalovaní z drogových zločinů mění u soudu své výpovědi, narážejí jihlavští soudci u každé kauzy. Podle Nováka jde o řetězovou reakci, kterou bude těžké zastavit.

„K soudu se pravidelně chodí dívat lidé, kteří se pohybují na drogové scéně a pečlivě sledují, jak soudci rozhodují. Tyto informace pak využijí k tomu, aby jiným obviněným radili, jak mají u soudu vypovídat,“ upozorňuje Radim Novák.

Přicházejí 
o anonymitu

Mezi veřejností se v soudní síni pravidelně objevuje například matka bratrů Romana a Roberta Dubových. Všichni tři už byli za drogový trestný čin odsouzeni. Deníku před časem Dubová řekla, že ji zajímá, jak soudci rozhodují.

Podívat se na rozhodnutí soudu v kauze Josefa Šamka a spol. přišla minulý týden i manželka nejznámějšího jihlavského dealera Ladislava Baráka. Ten se trestu za poslední obvinění kvůli distribuci a přechovávání pervitinu vyhnul. Nepravomocně byl odsouzen pouze za nedovolené ozbrojování.

Podle Nováka tito lidé pečlivě sledují, co se v soudní síni děje, a získávají tak cenné informace. Upozorňuje i na to, že policisté, kteří musí přijít svědčit, přicházejí o svou anonymitu.

„Tak masivní předvolávání policistů k soudu jsem ještě nikdy nezažil. Jak se pak mají pohybovat ve zločineckém prostředí, když se může každý u soudu dozvědět i jejich jména,“ varuje Radim Novák.

Do soudní síně chodit nepřestanou

Soudce sice policisty vyslýchá, ale většinou je předvolává státní zástupkyně. Jejich předvolání může soudce po poradě se senátem zamítnout, pokud dojdou k přesvědčení, že obhajoba a výmluvy obžalovaných na nezákonné policejní praktiky je jednoznačně účelová. Nikdo z nich totiž dosud před advokátem do policejního protokolu neuvedl, že byl k přiznání nucen.

Soudce Zdeněk Chalupa minulý týden při rozsudku nad Josefem Šamkem a spol. přesto uvedl: „Jsou určité indicie, nikoli jasné důkazy, že ne vždy jsou postupy policie v souladu s trestním řádem. Obžalovaní pak u soudu své původní doznání odvolají a vymlouvají se, že k němu byli policií donuceni.“

V jihlavském drogovém podsvětí se v této souvislosti, podle informací Deníků, hovoří dokonce o tom, že někteří soudci jsou jejich nejlepšími advokáty.

Několik obžalovaných z loňské série případů bylo sice obvinění zproštěno, ale další si vyslechli tvrdé tresty. Naposledy poslal soudce Chalupa do vězení za výrobu pervitinu na čtyři a půl roku Josefa Šamka z Jihlavy. Výmluvy na to, že se proti němu policisté spikli, soud označil za účelové.

Detektivové z Toxi týmu k soudu ale jen tak chodit nepřestanou. Někteří z nich už mají předvolání do soudní síně na příští týden.