Psí psycholog Rudolf Desenský ze Zlátenky na Pelhřimovsku se podle policie nedopustil týrání zvířete. Z nezákonného usmrcení minimálně dvou psů ho podezřívají šéfredaktorka časopisu Pes přítel člověka Stanislava Jansová a Zuzana Doušová z organizace Helppes.

Obě ženy podaly v loni v listopadu na Desenského trestní oznámení. Kromě týrání a poškozování cizí věci to bylo kvůli neoprávněnému podnikání a nezákonnému zacházení s narkotizační pistolí a narkotiky. „Obě tato trestní oznámení jsme prověřili, ale spáchání trestného činu jsme nezjistili,“ konstatovala pelhřimovská policejní mluvčí Hana Kotková.

Spis policisté v polovině ledna předali Městskému úřadu v Pacově, kde se případem nyní zabývají kvůli možnému přestupku. Kauza sice ještě není z jejich strany uzavřena, ale podle informací Deníku se pravděpodobně nebude jednat ani o přestupek. Podle úředníka radnice, obeznámeného s případem, zatím neexistují důkazy, že by Rudolf Desenský svěřené psy týral.

„Nechápu, jak je možné, že člověk u nás může svévolně nakládat s narkotizační pistolí i narkotiky. S policejním vyšetřováním nejsem spokojena a hodlám proti němu podat stížnost,“ řekla Zuzana Doušová. Stanislava Jansová včera na dotazy Deníku nereagovala.

Jsem poškozen, prodej knih klesá

Rudolf Desenský se cítí být kauzou poškozen. „Jsem autorem tří knih a ve chvíli, kdy jsem byl takto veřejně nařčen, začal jako mávnutím kouzelného proutku klesat jejich prodej. Bude to ale řešit nakladatelství, protože mě už to stálo dost nervů i času a raději se věnuji psům,“ shrnul včera své pocity Desenský.

Psí psycholog si podle Doušové a Jesenské převzal psy na převýchovu od klientů, ale obě zvířata místo toho za podezřelých okolností uhynula. „Pan Desenský v tuto chvíli prokazatelně zabil dva psy, kteří nebyli jeho majetkem, a  majitelům odmítá prokázat, kdy, jak a kdo psy utratil. Ani jednomu z majitelů i přes opakované výzvy nevydal veterinární zprávu o jejich smrti. Klinika, na níž měl být jeden ze psů vyšetřen a poté uspán, psa nikdy neošetřila a  neuspala,“ popsala loni v listopadu Stanislava Jansová.

Jenže Desenský kontroval tím, že psi už byli v jeho majetku a jeden ze psů byl příliš agresivní, nebezpečný a nezvladatelný, že ho nebylo možné převychovat. „Myslím, že se jim hodně ulevilo, když jsem si psa odvezl a převzal za něj odpovědnost. Pes byl tak agresivní, že se s ním nedalo nic dělat, proto jsem ho nechal veterinářem uspat,“ vysvětlil tehdy Desenský, který za svou pětadvacetiletou kariéru psího vychovatele nechal podle svých slov utratit celkem patnáct psů.