Podle policistů je to ale i tak úspěch. „Prokázat někomu korupci je obecně velký problém,“ vysvětlila krajská policejní mluvčí Dana Čírtková. Z uplácení je obviněn třiačtyřicetiletý muž z Vysočiny. V polovině loňského roku se setkal s učitelem autoškoly a poskytl mu úplatek pět tisíc korun za rozšíření řidičského oprávnění na motorku. Učitel mu umožnil oprávnění získat bez toho, aby musel absolvovat obvyklý kurz.

Peníze si oba muži údajně předali na čerpací stanici. „Uchazeč nemusel chodit na výuku ani jízdy. Závěrečné testy za něj vyplnil učitel, přesto nakonec oprávnění získal,“ uvedla Dana Čírtková. Podle ní je na tomto případu patrné, jak korupční systém v autoškole fungoval.

Případem se nyní zabývá Okresní soud ve Žďáru nad Sázavou. Na začátku dubna podal státní zástupce soudu návrh na potrestání obviněného muže pro trestný čin podplácení. „Spis i s návrhem je nyní u příslušného samosoudce, který ve věci teprve rozhodne,“ informovala mluvčí soudu Klára Sklenářová.

Důkazy nejsou

Muž je jediným obviněným kvůli podplácení ze všech vytipovaných uchazečů, z nichž podle policistů drtivá většina udělala závěrečné testy nestandardním způsobem. Kromě jednoho případu se ale policii nepodařilo prokázat, že by uchazeči o řidičský průkaz upláceli. Případným obviněním z korupce se vyhnuli tím, že většina z nich odmítla vypovídat.

Hlavními obviněnými jsou bývalý zkušební komisař z Velkého Meziříčí Tomáš Bílek, učitel a majitel autoškoly Lubomír Kobylka a učitel jiné autoškoly Lubomír Izdný. Za přijímání úplatku a zneužití pravomoci veřejného činitele jim hrozí několikaleté vězení. Klíčovým důkazem jsou kamerové záznamy ze zkušební místnosti na úřadu ve Velkém Meziříčí. Policie je tam měla nainstalované čtyři měsíce.

Podle informací Deníku jedna z autoškol v podstatě vůbec nefungovala. Prostory pro výuku měl učitel v hospodářském stavení v Meziříčku na Žďársku, kde bylo naprosto nevyhovující zázemí. „Korupční systém byl velice dobře organizovaný a propracovaný, proto se také úplatkářství velmi těžko prokazovalo,“ podotkla Dana Čírtková.

Někteří z uchazečů byli ochotni na policii vypovídat, ale popřeli, že by jim se závěrečnými testy učitelé pomáhali. Jenže kamerové záznamy podle kriminalistů dokazují opak. Na třicet uchazečů je obviněno z křivého svědectví, někteří z nich už byli potrestáni podmínkami takzvaným trestním příkazem.

Zubař se brání

Tyto případy řeší Okresní soud v Jihlavě. Kolik jich skončí u hlavního líčení, zatím není jasné. Někteří lidé trest přijali, jiní si proti němu podali takzvaný odpor (obdoba odvolání).

To je i případ jihlavského stomatologa Jiřího Brože, který stanul u soudu včera. Soudce Zdeněk Chalupa musel hlavní líčení znovu odročit, protože Brožův právník zpochybňuje legálnost pořízených nahrávek. Soudce požádal státního zástupce Ivo Nováka o přesnější informace o místnosti, kde se konaly závěrečné zkoušky pod dohledem policejních kamer.

Záznamy bez zvuku včera nechal soudce v soudní síni přehrát. Podle žalobce je z nich zřejmé, jak učitel Lubomír Izdný pomáhá Jiřímu Brožovi vyplňovat na počítači test. Lékař ale trvá na tom, že zkoušku skládal sám. Včera odmítl k případu dál vypovídat. Po skončení jednání se nechtěl vyjadřovat ani jeho právník.

Prvními, zatím nepravomocně odsouzenými za křivou výpověď jsou bratři David a Miloš Pokorní ze Žďárska. Oba dostali podmínečné tresty a pravděpodobně se odvolají ke krajskému soudu. Současně jsou to vůbec první tresty v celé kauze.