Na okraji lesa ve směru k rybníku Rendlíček bylo nalezeno zařízení na nelegální odchyt ptáků, ve kterém se nacházel jako živá návnada holub. Past měl podle zjištění Deníku nastražit Miroslav P., který je členem Mysliveckého sdružení Vatín. „Nebudu se k tomu nijak vyjadřovat,“ řekl myslivec. „Pětačtyřicetiletému muži již byl předán záznam o sdělení podezření, který si osobně převzal,“ informovala žďárská policejní mluvčí Petra Šmídová. Zároveň dodala, že za přečin pytláctví hrozí až dva roky za mřížemi.

K odhalení pachatele pomohla takzvaná fotopast, která byla umístěna v blízkosti odchytového zařízení pracovníky Správy Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Žďárské vrchy. Nelegální klec na dravce byla ochranáři nalezena počátkem března. „Pytláctví je závažným problémem, který je nyní bohužel poměrně častý. Proto jsme se ve spolupráci s policií snažili přispět k dopadení pachatele. U místa nálezu jsme umístili fotopast, abychom sledovali, zda se do zařízení něco chytí,“ popsal Václav Hlaváč, vedoucí Správy CHKO Žďárské vrchy a krajského střediska Havlíčkův Brod.

Místo lapeného dravého ptáka však záznamový přístroj zachytil pachatele, který si pro nelegální past přišel. Záznam byl následně předán policistům, kterým se pak podařilo muže identifikovat.

Ochranáři případů pytláctví, z nichž se jenom málokterý podaří objasnit jako tento poslední, evidují v Kraji Vysočina každoročně hned několik. „Jenom v uplynulém roce šlo v Kraji Vysočina o tři orly mořské, kteří byli otráveni jedovatou návnadou, jestřába chyceného do želez nebo několik vyder. A to je pouze malé procento případů, na mnohé další totiž vůbec nepřijdeme,“ nechal se slyšet Václav Hlaváč.

Vedoucí správy CHKO Žďárské vrchy ale zdůraznil, že ne vždycky stojí za smrtí zvířat myslivci. Regulovat škody na rybách se snaží nelegálním způsobem třeba i majitelé rybníků.

Myslivci od zakázaných způsobů lovu dávají nyní ruce pryč. „Je to samozřejmě chyba, pokud se něco takového stane. Pytlačící myslivci a pytláctví obecně jako takové – to je veliký nešvar, se kterým je potřeba bojovat. Není to ale bohužel jednoduché,“ vyjádřil se pro Deník Oldřich Sedlář, jednatel Okresního mysliveckého spolku ve Žďáře nad Sázavou.

Poznat motiv

Důležité však podle něj také je, aby bylo zjištěno, co vlastně k takovým činům některé myslivce vede. „Zda je to vášeň pro lov a jiné neomluvitelné pohnutky, nebo třeba čiré zoufalství. Chodí mi sem totiž spousta nešťastných lidí, kteří chovají bažanty nebo koroptve, aby se jejich následným vypouštěním povedlo zvýšit stavy drobné zvěře ve volné přírodě. Draví ptáci jim ale výsledky jejich práce často dlouhodobě likvidují,“ podotkl k tomu Oldřich Sedlář.

Podezřelý Miroslav P. motiv činu, ze kterého se bude zodpovídat, přiblížit odmítl. Podle Zdeňka Straky, hospodáře Mysliveckého sdružení Vatín, je však tento muž myslivcem bezproblémovým. „Je to náš dlouholetý člen, spolehlivý myslivec, dobrý kynolog,“ konstatoval Zdeněk Straka s tím, že o jeho obvinění nemá prozatím žádné podrobnější informace, a nebude se proto k tomuto případu více vyjadřovat.