„Čtyřiačtyřicetiletý muž z Třešťska svým dvěma synům dluží na alimentech přes sedmnáct tisíc," uvedla policejní mluvčí Jana Kroutilová. „Dluh byl objeven také u sedmatřicetileté ženy z Jihlavska. Ta měla své jedenáctileté dceři zaplatit už čtrnáct tisíc korun," doplnila.

Částky, které rodiče dětem dluží, mnohdy dosahují i několika set tisíc. Například pouze za tento týden se zjistilo už šest takových případů, a to včetně těch pátečních. Za celý listopad se objevilo dohromady osm dlužníků, z toho nejhorší byl zjištěn 4. listopadu.

„Policejní inspektor sdělil podezření ze spáchání přečinu zanedbání povinné výživy pětačtyřicetiletému muži z Plzeňska. Na patnáctiletou dívku, která žije na Jihlavsku, muž dluží celkovou částku 220 tisíc korun," sdělila podrobnosti případu policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Nejčastěji se přestupku dopouští muži. Letos bylo zjištěno, že na alimentech dluží z celkových 334 stíhaných osob pouze 31 žen.

Za uplynulý týden byl největší dluh šestapadesátiletého muže. „Žďárští policisté prověřují případ zanedbání povinné výživy. Šestapadesátiletý muž od srpna loňského roku do současné doby neplatí soudem stanovené výživné na své dva syny, a vystavil je tak nebezpečí nouze. V současné době dluží částku téměř čtyřicet tisíc korun," uvedla policejní mluvčí Monika Pátková.

V zákoníku jsou uvedeny tři druhy provinění, kterých se může neplatič dopustit. Nejmírnější trest na jeden rok hrozí těm, kteří neplatí z nedbalosti déle jak čtyři měsíce. Avšak pokud neplatič zanedbává výživu úmyslně, už může dostat dva roky. Tříletý trest hrozí například výše uvedenému muži ze Žďárska.

ANETA HRDLIČKOVÁ