Vztahuje se na ni amnestie vyhlášená prezidentem republiky. „Zatím se k tomu nechci vyjadřovat, protože amnestii musí nejdřív potvrdit soud," reagovala Hašková prostřednictvím svého advokáta Jiřího Kozáka.

Alena Hašková je od loňského dubna bez práce. Podle soudu může za smrt šestileté Sáry, na niž v prosinci 2009 na hřišti během vycházky spadla železná branka a zabila ji. Protože Hašková podle soudu nedokázala dostatečně zabezpečit prostor hřiště, byla odsouzena k šesti měsícům vězení s podmínečným odkladem na rok. Ředitelka školky musela Alenu Haškovou propustit.

Odsouzená učitelka se však nyní díky amnestii může vrátit do školky a znovu pracovat s dětmi, jako kdyby nikdy nebyla soudně trestána. „Případný návrat paní Haškové je plně v kompetenci paní ředitelky," řekl starosta Dolní Cerekve Zdeněk Jirsa. Ředitelka Hana Kněžínková Deníku řekla, že s návratem Aleny Haškové stoprocentně počítá. „Už jsme spolu o tom mluvili a pokud je to v mé kompetenci, tak ji beru zpátky," nechala se ve středu slyšet Hana Kněžínková.

Ředitelka ovšem bude muset propustit učitelku, kterou přijala na místo Aleny Haškové. „Je mi to líto, ale od začátku jsem říkala, že je to jen zástup po dobu nepřítomnosti paní Haškové. Dotyčná osoba o tom byla takto informována a počítala s tím. Proto dostala smlouvu pouze na jeden rok," vysvětila Hana Kněžínková.

Alena Hašková si ale ještě bude muset počkat, až její amnestii potvrdí Okresní soud v Jihlavě. Teprve potom se bude moci vrátit k práci ve školství. Podle advokáta Jiřího Kozáka by nemělo amnestii pro jeho klientku nic stát v cestě.

Otázkou je, jak zprávu o amnestii přijmou lidé v obci. Smrt šestileté Sáry je v Dolní Cerekvi stále citlivé téma. Podle informací Deníku není vyloučeno, že případný návrat Aleny Haškové do práce, může zvednout novou vlnu emocí. Alena Hašková dodnes odmítá vzít odpovědnost za smrt dítěte na sebe. Bránila se, že nemůže za to, že někdo natáhl provaz mezi brankou a přístřeškem, což zapříčinilo nešťastný pád branky. Soud Haškovou poprvé osvobodil, ale odvolací soud případ vrátil k novému projednání s doporučením uznat Alenu Haškovou vinou z nedbalostního trestného činu.

Příbuzní čekali u brány od rána

Amnestii si ve středu užívali i první odsouzení, kteří se dostali na svobodu. Ve věznici ve Světlé nad Sázavou na Havlíčkobrodsku a Rapoticích na Třebíčsku se to týká více než šesti set vězňů.

Z věznice ve Světlé odešla jako první mladá tmavovlasá žena. Novinářům jen řekla, že měla krátký trest za krádež dvou krémů v obchodním domě. Za pět minut ji následovaly další tři odsouzené, neměly zájem se svěřovat. „Když jsem se zprávu o amnestii dozvěděla, brečela jsem štěstím. Právě dnes mi vypršela polovina trestu a jsem hrozně ráda, že můžu jít domů. První, co udělám, tak se pomazlím se svými pejsky," říkala před branou světelské věznice čerstvě propuštěná Hana Boháčová z Děčína. Ta si měla za mřížemi původně odsedět čtyřměsíční trest za krádež. „Jediné, co mohu k pobytu dodat, je sbohem. A to navždy," dodala žena, která se již prý nikdy nechce do vězení vrátit.

Do pěti odpoledne prošly bránou věznice přibližně dvě desítky žen, jimž amnestie zkrátila tresty. Byla mezi nimi i mladší žena, která měla s sebou ve věznici dvaapůlleté dítě. Bratr a dvě dcery čekaly na odsouzenou ženu z Chomutova. „Vyjeli jsme v půl osmé ráno, od půl dvanácté čekáme před věznicí. Klidně bychom čekali i do zítřka," řekl muž středního věku.

U věznice parkovala už dopoledne auta s příbuznými a známými odsouzených žen. Byli z Karlových Varů, Chomutova, Ústí nad Labem a dalších koutů země. Mnozí z nich přijeli, přestože nevědí, jestli se amnestie vztahuje i na jejich blízkou. Někdo seděl v autě, jiní se procházeli. U vězeňské brány pokřikovala žena z Brna, říkala, že čeká na dceru. Svěřovala se, že dcera, matka tří dětí, je za mřížemi už tři a půl roku. Trest by jí prý vypršel za 100 dnů.

První amnestované šťastlivce z věznice v Rapoticích propouštěli po páté hodně odpoledne.