Na Bílý kruh bezpečí se loni na Vysočině obrátilo se žádostí o pomoc 477 obětí nebo svědků trestných činů, což je přibližně o 80 lidí víc než v roce 2013. V roce 2012, kdy poradna v Jihlavě zahájila činnost, o pomoc požádalo 176 klientů, uvedl to vedoucí poradny a případový manažer Antonín Křoustek.

Nárůst počtu klientů se podle Křoustka kvůli nedostatku peněz neprojevil na počtu pracovníků poradny. Poradna má jednoho zaměstnance a spolupracuje s 25 dobrovolníky. Z toho je devět právníků, devět psychologů
a sedm asistentů. Klientům nabízejí právní a psychologickou pomoc bezprostředně po spáchání trestného činu, ale zajišťují například také doprovod k soudu nebo v případě nouze okamžitou hmotnou pomoc. Klienti získávají i sociální poradenství související se zákonem o obětech trestných činů.

Pomáhali pozůstalým

Jedním z nejtěžších případů, se kterým se pracovníci poradny loni setkali, byla pomoc pozůstalé rodině po muži, který byl začátkem května zavražděn v jedné obci na Třebíčsku. Případ nejdříve vypadal jako sebevražda, posléze se ale ukázalo, že muže střelil do hlavy brokovnicí bývalý přítel jeho dcery. „Pomáhali jsme pozůstalým psychicky zvládnout situaci a stále jsme s rodinou v kontaktu. Poskytujeme právní pomoc a zajišťujeme vyřízení peněžité pomoci od státu," řekl Křoustek.

Většinou vyhledávají pomoc poradny ženy, které se staly oběťmi domácího násilí nebo dalších trestných činů spojených s ublížením na zdraví. Poradna také častěji pomáhala u nejzávažnějších trestných činů. Na Vysočině se loni stalo osm vražd, všechny kriminalisté objasnili. U šesti z nich Bílý kruh zprostředkoval psychologa a vyřídil peněžitou pomoc.

Téměř šest desítek klientů loni bylo z kategorie zvlášť zranitelných obětí. Považují se za ně děti do 18 let, lidé s mentálním či fyzickým postižením, oběti obchodování s lidmi a sexuálních trestných činů. „Je to víc než v ostatních krajích. Důvodem však není vysoká kriminalita na Vysočině, ta naopak mezi ostatními kraji patří mezi nejnižší. Je to výsledek dobré spolupráce Bílého kruhu bezpečí s policií, sociálními službami a nejrůznějšími neziskovými organizacemi, které nás o obětech trestných činů informují," řekl Křoustek.

Přibylo také případů, kdy se na poradnu obracejí pozůstalí po obětech dopravních nehod. „Setkáváme se s hyenismem různých organizací, které se obracejí na pozůstalé s nabídkou pomoci při vymáhání peněz z pojistek. Neváhají si brát až 30 procent z přiznané částky. Je to naprosto zbytečné, někteří právníci to dokážou bez poplatků," řekl Křoustek. Takových případů řešil loni Bílý kruh bezpečí na Vysočině deset, v roce 2013 dva.

Lidé se podle Křoustka také zatím málo hlásí o peněžitou pomoc od státu při ublížení na zdraví úmyslným trestným činem. Pokud doba léčení trvá tři týdny, má člověk nárok na 10 tisíc korun. Při léčení delším než šest týdnů je náhrada 50 tisíc korun. Stejnou částku na úhradu psychoterapie dostanou oběti sexuálních trestných činů. „Většinou lidé o té možnosti nevědí. Pomůžeme jim s vyplněním žádosti. Nárok na úhradu mají i pozůstalí po obětech trestných činů," dodal Křoustek.

Bílý kruh bezpečí už 23 let pomáhá poškozeným vyrovnat se s následky zločinů. Má poradny v devíti krajích, kromě toho jsou pro klienty dosažitelné i nonstop telefonní linky a intervenční centrum v Ostravě. Ročně Bílý kruh bezpečí eviduje kolem 12 tisíc kontaktů s klienty.

JAROSLAV BUČEK (ČTK)