Vitásková nakonec na místo v roce 2014 jmenovala bývalou Nejvyšší státní zástupkyni Renatu Veseckou. Vitsková kvůli tomu nyní čelí obžalobě pro zneužití pravomoci úřední osoby, protože Veseckou jmenovala i přesto, že podle zákona nemá patřičnou praxi v energetickém oboru. Za to už byla jednou uznána vinou, ale odvolací soud vrátil jihlavskému soudu k novému projednání.

„S paní Vitáskovou jsem se potkala celkem čtyřikrát. Třikrát v roce 2013 a jednou v roce 2014. Pokaždé to bylo na půdě Vrchního státního zastupitelství v Praze a řešili jsme výhradně její trestní oznámení, které podávala. Nevybavuji si, že by mne paní Vitásková někdy oslovila s požadavkem o spolupráci v personálních otázkách, ani jsme žádnou takovou písemnost nedohledali v archivu,“ uvedla v úterý 13. srpna u Jihlavského okresního soudu Lenka Bradáčová, kterou Vitásková tehdy oslovila jako prezidentku Unie státních zástupců ČR.

Tentýž dopis zaslala i na Unii státních zástupců, jejíž prezidentem byl tehdy soudce ze Žďáru nad Sázavou Tomáš Lichovník.

„Nevybavuji si, že bychom se na toto téma setkali, či se o něm bavili po telefonu. Prošel jsem si záznamy v diáři od roku 2010 a žádné takové téma jsem tam nenašel. Nepamatuji si, že bychom o tom spolu přímo jednali, ale zároveň nevylučuji, že jsme o se o něčem, co s tím souvisí mohli bavit, ale opravdu si to nevybavuji,“ konstatoval před soudem současný ústavní soudce Tomáš Lichovník.

Alena Vitásková po výpovědích obou svědků dopisy přečetla. Jejich obsahem byla žádost o spolupráci při výběru kvalitních kandidátů na posílení agendy pro správní řízení vzhledem k narůstajícím kauzám v souvislosti se solárním byznysem. Po oslovených chtěla doporučení konkrétních osob a navrhla i osobní schůzku. Podobný dopis adresovala i předsedovi Nejvyššího správního soudu ČR Josefu Baxovi. Informaci měla mít i tehdy ještě první viceprezidentka Soudcovské unie Daniela Zemanová.

Alena Vitásková se předloženými dopisy zřejmě snaží soud přesvědčit, že udělal všechno proto, aby na post místopředsedy ERÚ sehnala, kvalifikovaného člověka. Otázkou ale zůstává, proč už tyto dopisy nepředložila u prvního soudu. „Tehdy jsem to nepovažovala za důležité,“ uvedla k tomu Vitásková, kterou otázka překvapila. Vitásková od začátku tvrdí, že je nevinná a u soudu nemá, co dělat.

Soudce Zdeněk Chalupa hlavní líčení odročil na 16. října. Vyslechnuti by měli být ještě dva svědci včetně Daniely Zemanové. Tentýž den by mohly zaznít i závěrečné řeči. Jestli bude vyhlášen i rozsudek, zatím není jasné.