Motiv brutální vraždy teprve patnáctileté Petry z Jihlavska je zatím jednou z největších záhad celého případu. Otázky vyvstávají 
i nad mírou brutality a proč se dvacetiletý Michal Kisiov a stejně starý Tomáš Zavřel rozhodli dívku zavraždit za každou cenu.

Nejasné je i to, proč se Tomáš Zavřel rozhodl na vraždě podílet, přestože s činem neměl v první fázi, kdy Kisiov vyhodil dívku z okna, nic společného. Podivná je i role třetího obviněného – Jakuba Doležala. Ten podle policie neudělal nic pro to, aby dívce pomohl. Pak se ale podílel na odklízení těla.

Je těžké uvěřit, že mladíci něco takového spáchali pro nic za nic. Objevují se spekulace, že dívka mohla na mladíky něco vědět, proto se přidal i Zavřel. Bratranec zavražděné Petry Martin Zavadil včera Deníku řekl, že jeho sestřenice mohla být už předtím ze strany mladíků týrána. Petra totiž podle policie v bytě Michala Kisiova, kde k činu došlo, v minulosti několikrát přespala.

„Petra k nám často chodila. Koupala se s mojí sestrou a ta mi řekla, že na Petře viděla velké modřiny. Když se jí zeptala, kdo jí to udělal, tak řekla, že její kluk," řekl včera Martin Zavadil. Podle něj mohla Petra osudnou noc 
16. března Kisiovovi říct, že už si to dál nenechá líbit, což Kisiova rozzuřilo a dívku vyhodil z okna. Když Petra pád ze čtrnácti metrů přežila, Kisiov si pro zraněnou dívku došel 
a odtáhl ji zpátky do podkrovního bytu. V tu chvíli volal Zavřelovi a Doležalovi, aby mu přišli pomoci situaci vyřešit. Proč? Proč se vůbec rozhodl někomu volat a proč právě jim, když v bytě střídavě pobývalo více mladých lidí? Kisiov tím riskoval, že čím víc lidí bude o činu vědět, tím rychleji se na to přijde. Věděla snad Petra i něco na Zavřela a Doležala? Myslel si snad Kisiov, že Zavřel je protřelejší kriminálník, který byl již třikrát odsouzen a v takové situaci si bude vědět rady spíš než Kisiov?

„Pachatelé neřešili, jak dívce pomoci, ale jak ji zavraždit," řekl v pátek k případu kriminalista Pavel Kubiš.

Bral prý pervitin

Když už Kisiov ztratil kontrolu nad svým jednáním a Petru vyhodil z okna, mohl jí přece zavolat sanitku. Dívka by pravděpodobně přežila. V nejhorším případě by policie Kisiova obvinila z pokusu 
o vraždu.

Jenže Kisiov se rozhodl zavolat kamarády a dívku za každou cenu zabít. Proč to ale neudělal sám a zavolal kamarády?

Policie navíc uvedla, že se Kisiov se Zavřelem domluvil na tom, že dívku zavraždí. Proč se Zavřelem, a ne s Doležalem? Vše nasvědčuje tomu, že se v tu chvíli chtěli za každou cenu zbavit nepohodlného svědka. Řekl snad Kisiov Zavřelovi, že Petra má v plánu něco prozradit? Objevily se spekulace, že za vše mohou drogy, které údajně oběma mladíkům změnily chování. „Zavřel bral pervitin, někdy v tom lítal hodně, jindy tvrdil, že to má pod kontrolou. Furt sháněl peníze na drogy. Když si dali lajnu, tak se měnili ve zvířata. Neznali míru," řekla TV Nova dívka, jejíž jméno televize nezveřejnila z obavy o její život.

Podle Martina Zavadila jeho sestřenice drogy nebrala. „Nevylučuji, že si občas dala marihuanu, ale tvrdé drogy určitě nebrala," zmínil Martin a stále více se kloní k verzi, že se dívka stala obětí násilí už v minulosti a už to dál nechtěla snášet.

Televize Prima zveřejnila rozhovor s kamarádkou Petry, která se z toho, co se stalo, zhroutila a skončila na psychiatrii. Vypověděla, že od Zavřela byla bita a Kisiov se mohl s Petrou dostat do konfliktu kvůli intimním záležitostem. Uvedla, že byla dva dny po vraždě v bytě u Michala Kisiova a nic na sobě nedal znát. Podle ní se údajně našly Petřiny věci nedaleko jednoho 
z jihlavských nádraží.

Podle informací Deníku není ani vyloučeno, že Michal Kisiov mohl mít s Petrou sexuální vztah, když jí bylo čtrnáct let. To mu mohla začít vyčítat a vyhrožovat, že se s tím svěří na policii.

Vyhrožovali mu?

Martin Zavadil je přesvědčen, že krev na rukou má i třetí obviněný – Jakub Doležal. Podle policie pomáhal obviněným mladým vrahům v odklízení těla. „Byl u toho a nic neudělal. Mohl křičet, utéct či zazvonit na sousedy. Nic z toho neudělal, přestože ji znal," nechápe Martin Zavadil.

Jakub Doležal se hájí tím, že do bytu přišel, když už byla dívka mrtvá. „V tom bytě byl, protože ho tam zavolali, až když bylo po všem. Ta holka už byla zabitá. Nemohl se pod pohrůžkou nože dostat 
z bytu," řekla matka Jakuba Doležala pro MF Dnes.

Je otázkou, zda jde ze strany Doležala o účelovou výpověď, která má zmírnit jeho odpovědnost, nebo mluví pravdu. Pokud by to byla pravda, bylo by to ze strany Kisiova či Zavřela vydírání a Doležal by byl stíhán za neoznámení trestného činu vraždy. Podle informací Deníku ale Kisiov ani Zavřel verzi Doležala při výslechu nepotvrdili.

Vnuknutí ze sna

Mezi lidmi je z toho, co se stalo, cítit vypjatá atmosféra. Většina pro obviněné žádá nejpřísnější tresty. Bratranec Petry Martin Zavadil zašel ještě dál. V TV Nova pustil emoce naplno a do kamery řekl, že chce vrahy své sestřenice potrestat, i kdyby ho za to měli zavřít. „Prostě bych to pro Petru udělal. Kdybych ho teď potkal, tak bych ho zabil. Nechci říct jak, ale totálně bych ho zrasoval," řekl na Nově Zavadil. Policie reagovala prakticky okamžitě. Pro Zavadila přijela k němu domů.

„Byl jsem na policii podat vysvětlení a vysvětlil jsem jim, že to byla spontánní reakce, která vzešla od srdce, 
a nemyslel jsem to vážně," řekl Deníku Martin Zavadil.

Policie Zavadila vyslechla a pustila na svobodu. „Prověřovali jsme, jak dotyčný své výhrůžky myslel vážně, protože tak, jak byly řečeny, mohly v těch, kterým byly určeny, vzbudit obavy o život," vysvětlila vysočinská policejní mluvčí Dana Čírtková. Zavadil z vyhrožování smrtí obviněn nebyl a policie zřejmě případ odloží. Martin Zavadil se Deníku svěřil, že má problémy s agresivitou a musel se kvůli tomu léčit. Smrt jeho sestřenice ho trápí. Podle něj se dokonce rodiče Petry chtějí odstěhovat z Dudína, kde dívka bydlela.

„Ve snu se mi zjevila Petra a vnukla mi, že mám jít k soudu a zlomit jim vaz," svěřil se Zavadil, který má od smrti své sestřenice problémy se spánkem a domnívá se, že ho policie začala sledovat.