Případ březnové brutální vraždy patnáctileté Petry z Dudína na Jihlavsku má šokující vývoj. Kriminalisté tento týden dospěli k závěru, že na vraždě Petry se podílel i třetí z obviněných mladíků Jakub Doležal.

„Mohu potvrdit, že jsme změnili právní kvalifikaci u třetího obviněného mladíka, který byl dosud vyšetřován na svobodě. Nově byl obviněn ze zločinu vraždy ve formě pomoci. To, jakou bude ohrožen trestní sazbou, vyplyne z dalšího vyšetřování," potvrdila v pátek krajská policejní mluvčí Dana Čírtková. Další podrobnosti k případu nechtěla komentovat, protože poskytování informací si vyhradil státní zástupce Jiří Morava.

„Policie má právo kdykoli během vyšetřování změnit právní kvalifikaci. Učinili tak po výslechu jednoho ze spoluobžalovaných. Jedna věc je někoho obvinit a druhá je, mít dostatek důkazů, aby to obstálo u soudu," řekla obhájkyně Jakuba Doležala Hana Mašková.

Kriminalisté na Doležala ještě tento týden podali návrh na vzetí do vazby. Okresní soud v Jihlavě ve čtvrtek návrhu vyhověl a Doležal byl transportován do vazební věznice v Brně.

Doležal tak bude na soud čekat za mřížemi stejně jako Michal Kisiov a Tomáš Zavřel, kteří byli obviněni ze zločinu vraždy hned na začátku.

Podle informací Deníku kriminalisté Doležala obvinili z účasti na vraždě na základě důkazů a informací, které vyplynuly z vyšetřování. Nově to tedy znamená, že Doležal podle police pomáhal Kisiovovi a Zavřelovi dívku zavraždit. Podle informací Deníku byl tím, kdo Doležala „potopil", Tomáš Zavřel. V posledních dnech byl Zavřel několikrát u výslechu a není vyloučeno, že se rozhodl spolupracovat s policií i nad rámec vyšetřování této kazy.

Obvinění Doležala je o to víc překvapivé, protože se od začátku spekulovalo o tom, že to byl právě Doležal, který mohl policii na pachatele přivést a měl pro ně být korunním svědkem. Dosud byl obviněn pouze z napomáhání s odklízením těla zavražděné Petry, za což mu hrozily maximálně čtyři roky vězení. Nyní mu za pomoc ke zločinu vraždy hrozí mnohem přísnější trest. Doležal se navíc od začátku dušoval, že s vraždou nemá nic společného a pouze pomohl s odklizením těla. Mimo jiné tvrdil, že byl ke spolupráci donucen, pod hrozbou násilí.

Patnáctiletá Petra byla pohřešována od 18. března letošního roku. Torzo jejího těla bylo nalezeno na konci měsíce na skládce komunálního dopadu v Henčově na Jihlavsku. K tělu kriminalisty přivedli obvinění mladíci, kteří se k činu přiznali.

Dívku měl nejprve z okna v Havířské ulici vyhodit Michal Kisiov. Jenže dívka pád přežila. Kisiov ji vynesl zpátky do bytu a zavolal na pomoc Zavřela s Doležalem. Ti mu pak měli podle nových informací pomoci dívku zavraždit.

Vyšetřování případu se chýlí ke konci. Policie by měla v nejbližších dnech obdržet posudky znalců, kteří zkoumali obviněné mladíky. Kdy přesně kriminalisté ukončí vyšetřování a předají spis s návrhem na podání obžaloby státnímu zástupci, není úplně jasné.

Rekonstrukce případu na místě činu se podle informací Deníku konat nebude. Například Tomáš Zavřel účast na rekonstrukci odmítl. Michal Kisiov v průběhu vyšetřování změnil obhájce. Zastupuje ho advokátka Klára Long Slámová, jejímž klientem je například nejznámější vězeň v republice Jiří Kajínek.