Čtveřice cizinců, konkrétně tři muži a žena ve věku kolem dvaceti let, se zaměřovali na inzeráty zveřejněné na různých internetových stránkách. Na ně odepisovali. Když se jim podařilo navázat kontakt, zasílali prodávajícím odkaz, který je přesměroval na falešné stránky.

Rovněž vylákali z podvedených údaje k platební kartě, nebo přihlašovací údaje do internetového bankovnictví. „Poté připravili podvedené o jejich peníze, které převáděli na účty, měnili na kryptoměnu, nebo platili za zboží či služby. Obětí obviněných cizinců se stala žena z Jihlavska, která chtěla prodat bundu. Bunda jí zůstala, ale přišla o více než 110 tisíc korun. Část peněz cizinci z jejího účtu převedli a za další část zaplatili objednanou elektroniku,“ popsala policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Sourozenci Lenka a Milan Staňkovi na lavici obžalovaných. Ilustrační foto
Sourozenci z Jihlavy měli okrást nemocnou matku. Syn dostal podmínku

Kriminalisté čtveřici zdrželi před několika dny. U dvou obviněných mužů a ženy rozhodl soud o vzetí do vazby. Zbývající obviněný je stíhán na svobodě. Všem hrozí až osmiletý pobyt za mřížemi.

Cizinci podle sdělení policie pocházejí z různých zemí východní Evropy. „Případ kriminalisté dále vyšetřují. Mimo jiné prověřují další případy obdobných podvodů a zjišťují, zda za nimi čtveřice cizinců také nestojí,“ doplnila mluvčí.