Pět dlouhých let trvalo, než soudy vynesly pravomocný rozsudek v případu brutálního vydírání veterináře z Jihlavska. Čin mají podle soudů na svědomí bývalý elitní brněnský policista Martin Foltýn, recidivista Roman Motičák a Zdeněk Zapletal.

Podle dnešního definitivního rozhodnutí Krajského soudu v Brně půjde Foltýn na pět let do vězení. Motičák dokonce na osm let a Zapletal jako jediný odešel s podmínkou. Brněnský soud tak pouze potvrdil rozsudek Okresního soudu v Jihlavě, proti němuž se trojice mužů odvolala.

Proti rozsudku už není možné podat odvolání. Odsouzení mohu pouze podat dovolání k Nejvyššímu soudu, které ale nemá odkladný účinek na trest.

Foltýn a Motičák mají na svědomí tři vyděračské skutky. V prvním případě dosud neznámá žena vylákala v roce 2011 veterináře na odlehlé místo, kde se na něj vrhli maskovaní násilníci. Veterináře spoutali, zalepili mu nejen ústa, ale i oči, a začali ho mučit. Pak kolem veterinářova domu Foltýn rozmístil granáty a do poštovní schránky vhodil výhružné dopisy.

Ve třetím případě Foltýn veterináři zapálil vchodové dveře do domu. Foltýn a Zapletal byli při tomto činu zatčeni. Kriminalisté totiž z odposlechů věděli, co má Foltýn v plánu, a čekali na něj přímo v domě veterináře. Postiženou rodinu policisté tehdy ještě před útokem ukryli na bezpečném místě. K domu tenkrát Foltýna dovezl Zapletal.

Se dvěma předchozími útoky Foltýna spojovaly pachové stopy a svědecké výpovědi. Vyděrači ale všechna obvinění odmítali. Obhájce bývalého policisty se především snažil zpochybnit pachové stopy.

Jihlavský státní zástupce Ivo Novák podal obžalobu k soudu už v roce 2012. Kauzu měl na starosti jihlavský soudce Zdeněk Chalupa. Ten vždy vynesl mnohem mírnější tresty a Zapletala vždy zprostil viny. Odvolací soud s rozsudkem nesouhlasil a třikrát vrátil věc k novému projednání. Nakonec musel případ dostat na starost jiný soudce, který trojici uznal vinnou ve všech bodech obžaloby.