Případem se zabýval Krajský soud v Brně. Ten původně Fučíka potrestal šesti lety, ale Vrchní soud v Olomouci mu trest snížil o rok. „Rozhodnutí je pravomocné,“ konstatoval mluvčí vrchního soudu Stanislav Cik.

Fučík, Březina i Šeda podle soudu od března 2011 vylákali sami i prostřednictvím svých zaměstnanců pod nepravdivým příslibem řádné a včasné úhrady od stavebních společností celkovou částku bezmála 129 milionů korun, přestože jim vystavili faktury pouze na necelých sedmadevadesát milionů korun. Celkem šlo o 127 poškozených firem.

„Obžalovaní vylákali provedení stavebních prací a služeb, které řádně nezaplatili. Zakázka byla z jejich strany od počátku podhodnocená. Navíc dělali značně rizikové či nehospodárné majetkové operace na úkor společnosti,“ popsala mluvčí brněnského soudu Klára Belkovová.

Informace o odsouzení Fučíka je novou a poměrně překvapivou informací i pro jihlavský soud, který už několik let řeší případ údajných manipulací s veřejnými zakázkami na měření hluku pro krajské silničáře v letech 2009 až 2011. Případ se táhne roky a v současnosti je nejdéle projednávanou kauzou na jihlavském soudě.

Soud - ilustrační foto.
Je to k smíchu, míní právník o kauze měření hluku na Vysočině

Případ už řešilo několik soudců. Fučík a jeho spoluobžalovaný Miroslav Chytil byli nejprve odsouzeni, ale poté už několikrát zproštěni viny. Aktuálně se případ znovu vrací k jihlavskému soudu. „Jde o začarovaný kruh. Soud obžalované opakovaně zprošťuje a senát krajského soudu k tomu má výhrady. Jenže v případě osvobozujícího verdiktu nemůže udělat nic jiného, než věc vrátit tomu okresnímu,“ popsal patovou situaci jihlavský okresní státní zástupce Kamil Špelda.

Informace o odsouzení a uvěznění Fučíka by mohla hrát roli v dalším rozhodování i jihlavské kauzy. Fučík je navíc aktuálně stíhaný ještě v další kauze u Městského soudu v Praze. I tam mu hrozí vysoký trest. „Obžalovaný je stíhán pro krácení daně, poplatku a podobné povinné platby. Za škodu velkého rozsahu mu hrozí trest od pěti do deseti let,“ uvedl mluvčí městského soudu Adam Wening.

Hlavní líčení už běží. Další jednání je naplánováno na srpen, kdy soud vyslechne svědky. Fučík je jedním z asi dvaceti obžalovaných. Jeho případ soud vyloučil k samostatnému projednání. Kdy padne verdikt, není zatím jasné.