Horký, který zastával funkci starosty Lipnice nad Sázavou v letech 2002 až 2010, měl podle žalobců svým jednáním obci údajně způsobit škodu 
za nejméně dva a půl milionu korun.

Exstarosta požádal o bezplatné přidělení advokáta. „Nyní jsem nezaměstnaný 
a nevlastním žádný majetek. Soud ale rozhodl, že nemám 
na bezplatného obhájce nárok," posteskl si Horký.

První soudní líčení bylo původně naplánováno už na 
14. června, ale Horký využil svého práva a změnil právního zástupce. Tím se stal pražský advokát Richard Maleček. Ten tak nyní musí do srpna nastudovat spis o téměř čtyřech tisících stranách.

Spekulace, že by se snažil získat čas kvůli odsunutí zahájení soudního jednání, Horký odmítl. „Oddálit soud jsem nechtěl. Ke změně advokáta jsem se rozhodl poté, co bývalý lipnický místostarosta Jaroslav Prokš v podstatě prohrál soudní spor o svoji odměnu za výkon funkce, na kterou měl ze zákona nárok. To už jsem znejistěl, a měl jsem proto pocit, že bude lepší vzít si advokáta, který není z tohoto regionu," sdělil Horký.

Bývalý lipnický starosta je také přesvědčen, že jde o cílený útok na jeho osobu. „Někdo se mě snaží potopit," řekl. „Příprava soudního spisu a bezpočet různých posudků musely stát už víc peněz, než kolik činí údajná a navíc i zpochybnitelná škoda, kterou jsem údajně měl obci způsobit," podotkl ještě Ladislav Horký.