„V drtivé většině případů jde o alkohol, u něhož nebyl prokázán původ," vysvětlil dražební dohlížitel Jiří Žižka.

Dražba se konala přímo v budově Celního úřadu ve Stříteži u Jihlavy v jedenáct hodin dopoledne. Do dražební místnosti nakonec přišel pouze jediný zájemce. V den konání dražby se objevil i jistý hostinský, který měl zájem koupit nějaký alkohol do svého podniku. S tím ale nepochodil. Podmínky dražby byly totiž striktně vymezené.

„Předmět dražby je nabízen ke koupi pouze v celku a je určen k přepracování, což znamená, že nesmí být do oběhu vrácen v podobě potravinářského lihu," upozornil Jiří Žižka.

Samotná dražba tak byla rychlou záležitostí. Jediný zájemce alkohol koupil za vyvolávací cenu deset tisíc sto korun. Ihned po odklepnutí licitátorkou vydražitel za zboží zaplatil a ve čtvrtek by si pro něj měl přijet. Jde celkem o 7 272 litrů alkoholu, z něhož se dá extrahovat 2 511 litrů čistého lihu.

„Celkem jsme spočítali, že jde o 10 080 lahví různého alkoholu, včetně těch nejdražších značek," podotkl Richard Zeman, zastupující mluvčí Celního úřadu pro Kraj Vysočina.

Pracovníci celního úřadu nyní budou muset veškerý alkohol z lahví slít tak, aby si ho mohl nový majitel odvézt, pravděpodobně v cisterně.
„Alkohol přeměníme v technický líh, který se pak použije například při výrobě směsí do ostřikovačů," řekl vydražitel Miroslav Šmahel, majitel lihovaru Budeč. Na technický líh se bude alkohol v lihovaru měnit pod bedlivým dohledem celníků.

Největší dražba lihu se na Vysočině uskutečnila na podzim před třemi lety, kdy celníci dražili bezmála jeden milion litrů čistého lihu zabaveného v areálu bývalé cihelny ve Stojčíně na Pelhřimovsku po vypuknutí takzvané metanolové aféry. Sklad ukrýval milion a dvě stě tisíc litrů nelegálního lihu. Líh se po zabavení stal majetkem státu a nakonec byl vydražen za osm milionů a devět set tisíc korun. Zájem o něj měli dva vydražitelé.