Prodavačka z obchodu s dětským zbožím Fimfárum v Žižkově ulici v Jihlavě se snaží z paměti vytěsnit 21. prosinec 2012. V tento den se jí navždy změnil život. Přežila totiž brutální útok kladivem, po němž skončila v nemocnici s proraženou lebkou na několika místech.

Od té doby už pro ni není nic jako dřív. Vystraší ji i stín nohou člověka vcházejícího do obchodu. Klidnější je jen, když jsou jejími zákazníky ženy s dětmi. Když jde po ulici a slyší za sebou kroky, nahání jí to strach. Obavy měla, i když ležela v nemocnici. Vzpomněla si na filmy, v nichž přijde násilník za obětí i do nemocnice a dokončí, co začal.

S člověkem, který jí ublížil, se už nechtěla nikdy potkat. S tímto pocitem přišla včera i ke Krajskému soudu v Brně. Soud ženu předvolal, aby přinesla autentické svědectví o tom, co se tehdy v obchodě stalo. Netušila však, že bude muset pohlédnout do tváře člověka, který ji tři dny před Vánoci málem připravil o život.

K činu se přiznal

Tím, kdo tohle všechno má na svědomí, je podle státní zástupkyně Ludmily Doležalové šestatřicetiletý Ludvík Ruszo z Luk nad Jihlavou. Dopaden nebyl hned po činu, ale s odstupem osmi měsíců. K činu se policii přiznal. V pondělí ale odmítl před soudem vypovídat. Za pokus vraždy, spáchaný zvlášť surovým způsobem, mu hrozí i výjimečný trest. S Ruszem na lavici obžalovaných usedl i Milan Trnka z Jihlavy. Trnka dělal Ruszovi řidiče. Trnka celou dobu seděl v autě. O tom, co se dělo v obchodě, nic nevěděl. Souzen je pouze za pomoc k loupeži.

S nápadem na loupežné přepadení přišel za Trnkou Ludvík Ruszo, který měl finanční problémy a dlužil za nájem. Trnka s nápadem souhlasil. U soudu řekl, že Ruszo měl původně vytipovaný obchod s výpočetní technikou v Mahlerově ulici v Jihlavě. „Souhlasil jsem, že s ním pojedu, ale nepůjdu s ním do obchodu. V plánu bylo, že zastraší prodavače, sváže ho, a vezme peníze," popsal prvotní plán Trnka. Ruzso si s sebou vzal cestovní tašku, do níž si dal tesařské kladivo a provaz.

Když oba muži přijeli Trnkovým autem do Wolkerovy ulice v Jihlavě, šel Ruszo obhlédnout situaci v obchodě. „Vrátil se s tím, že jsou tam dva prodavači a že na to nemá. Vymyslel, že bychom mohli udělat ten dětský obchod, a odešel se tam podívat," popsal Trnka.

Jako běžný zákazník

Ruszo přišel do obchodu jako běžný zákazník. „Vůbec na něm nebylo nic podezřelého. Když vešel, zmínil se, že je venku zima. Odpověděla jsem mu, že je to lepší než konec světa. (V médiích se spekulovalo, že na 21. prosince 2012 byl ohlášen konec světa, pozn. autora). Vybíral si autíčko na ovládání v ceně asi dvou set korun. Bavila jsem se s ním o tom. Říkal, že se musí ještě poradit s rodinou. Zmínila jsem se, že z takového dárku mají radost i tatínkové," vzpomněla si žena.

Ruszo se vrátil do auta za Trnkou a řekl mu, že má obchod obhlédnutý. Trnka mu odpověděl, že musí přeparkovat auto do jiné ulice. Ruszo se krátce poté do obchodu vrátil, a s sebou měl i tašku s kladivem. Prodavačce řekl, že si tedy autíčko koupí. Když žena nesla výrobek od regálu k pokladně, Ruszo na ni zezadu zaútočil.

„Najednou jsem si uvědomila, že mi autíčko padá z ruky. Ucítila jsem zabrnění po celém těle, jako by mnou projel elektrický proud. Myslela jsem si, že spadla zářivka, kterou jsem předtím opravovala. Věděla jsem, že je v obchodě ten muž, a doufala jsem, že mi pomůže. Když jsem se na něj otočila, stál nade mnou s napřáhnutým kladivem," popsala sugestivně žena první útok. Zabrnění byl důsledek první silné rány kladivem do temene hlavy. Hned nato přišly další.

„Z normálního člověka se změnil v šílence. Začal mě silou mlátit tím kladivem do hlavy a řval přitom, že mě zabije. Nechápala jsem to, protože nechtěl ani peníze. Bála jsem se, že mě chce opravdu zabít. Bránila jsem se dalším úderům. Pak se mi podařilo mu vytrhnout kladivo a chvíli jsme se o něj tahali, přitom mi šlápl na obličej. Říkala jsem mu, ať si vezme peníze, ale on na to nijak nereagoval, jen mě mlátil," pospala u soudu žena. Zachránilo ji, že se jí podařilo otevřít pokladnu, aby běsnícímu muži znovu nabídla peníze. To zabralo a Ruszo přestal ženu mlátit, vzal z kasy peníze a utekl za Trnkou do auta. Ruszo dal Trnkovi za odvoz šest set korun. Ruzso se později zbavil věcí, které měl od krve, i kladiva. Trnka řekl, že netušil, co se v obchodě stalo, a dozvěděl se to až od přítelkyně a z médií.

Proražená lebka a zlomeniny

Napadená žena ještě vyšla na ulici a požádala kolemjdoucí, aby zavolali pomoc. Lékaři zjistili, že žena měla na dvou místech proraženou lebku, do níž se dostal vzduch. Kromě toho měla další modřiny a podlitiny a zlomeniny. Soudní znalkyně potvrdila, že útok byl životu nebezpečný a neskončil tragicky jen díky aktivní obraně oběti.

Psycholožka Dana Hrstková označila Rusza za impulzivního a výbušného člověka, čehož si je podle ní sám Ruszo dobře vědom, ale přímé agresivní rysy u něj nenašla. Motiv byl podle ní jednoznačně zištný, tedy získat peníze. Ruszo tvrdil, že z pokladny vzal něco málo přes pět tisíc, prodavačka ale uvedla, že to bylo bezmála devět tisíc korun.

Podle policie má podíl na dopadení Ludvíka Rusza Tomáš Zavřel, který byl společně s Michalem Kisiovem zatím nepravomocně odsouzen za vraždu patnáctileté Petry. U soudu vyšlo najevo, že zásluhu na odhalení může mít i Tomáš Šufrič z Jihlavy, který se s Trnkou dostal do sporu kvůli nezaplacenému dluhu.

Hlavní líčení pokračuje i v úterý. Jestli padne i rozsudek, zatím není jasné.