Krajský soud v Brně v úterý poslal na 15,5 roku do vězení se zvýšenou ostrahou šestatřicetiletého Ludvíka Rusza z Luk nad Jihlavou, který 21. prosince 2012 při loupeži v hračkářství málem ubil kladivem k smrti prodavačku.

Z prodejny si odnesl necelých devět tisíc korun. Ruszo čin zdůvodnil tím, že potřeboval peníze na zaplacení nájemného za byt, v němž žil s družkou a dvěma dětmi. Verdikt není ještě pravomocný. Ruszo i státní zástupce, se proti němu mohou odvolat k vrchnímu soudu.

Spolu s Ruszem byl potrestán i jeho kamarád Milan Trnka z Jihlavy. O přepadení věděl, nezabránil mu, a navíc Rusza na místo činu přivezl i odvezl. Trnka za to dostal tři roky vězení s podmíněným odkladem na pět let.

Podle kriminalistů šlo o mimořádně brutální útok. Ludvík Ruszo se na přepadení připravoval. Původně měl vybraný obchod s výpočetní technikou v Mahlerově ulici. Přepadení zavrhl, když zjistil, že jsou v prodejně dva prodavači.

Obchod s dětským zbožím Fimfárum v Žižkově ulici byl náhradní plán. V obchodě předstíral zájem o koupi autíčka na ovládání pro svého syna. Pak se do obchodu vrátil s kladivem.

Žena se otočila, lupič udeřil

Spis uvádí, že Ruszo při přepadení prodavačce řekl, že si vybranou hračku koupí. Žena autíčko vzala, otočila se k němu zády a vykročila k pokladně. „V té chvíli zákeřně zaútočil," uvedla obžaloba.

Ruzso měl oběti zasadit nejméně tři údery půlkilogramovým kladivem do hlavy. Způsobily jí dvojnásobnou zlomeninu čelní kosti. Žena útočníka prosila, aby ji nechal být a vzal si peníze, on ale v násilí pokračoval a šlápl jí na obličej. Útočit přestal, až když mu žena otevřela pokladnu s tím, ať si vezme peníze.

Ruszo se přiznal k činu bezprostředně po dopadení. U soudu odmítl vypovídat. „Nezabil ji jen shodou okolností a také díky aktivnímu odporu oběti," řekla státní zástupkyně Ludmila Doležalová.

Pátrání po útočníkovi bylo osm měsíců bezvýsledné. Policii pomohl Tomáš Zavřel, který dostal počátkem března u brněnského krajského soudu dvaadvacet let vězení za brutální vraždu patnáctileté Petry z Dudína na Jihlavsku. Jeho komplice Michala Kisiova poslal soud do vězení na pětadvacet let. Verdikt v této kauze není pravomocný. Zavřel po zadržení podle médií vypovídal i k případu napadené prodavačky, a pomohl tak Rusza vypátrat.