Na konci ledna policisty zaujal kamion s polskými značkami, který jel po silnici I/38 ve směru na Jihlavu. Strážci zákona chtěli vozidlo navést na kontrolní stanoviště do areálu Celního úřadu pro Kraj Vysočinu.

„Když nákladní souprava přijížděla za policejním vozidlem ke světelné křižovatce u Tří věžiček, z důvodu červeného signálu na semaforu řidič soupravy musel zastavit,“ popsala policejní mluvčí Dana Čírtková a pokračovala: „Řidič z vozidla vystoupil a prováděl nezjištěnou manipulaci v blízkosti snímače tachografu.“ Muž je nyní podezřelý, že sejmul magnet, který chod tachografu ovlivňoval.

Ilustrační foto.
První letošní úmrtí na chřipku na Vysočině: na Jihlavsku zakazují návštěvy

Na kontrolním stanovišti pak policisté zjistili, že jsou data karty řidiče z tachografu v rozporu s prokazatelným pohybem vozidla. „Jelo na místo kontroly, i když tachograf vykazoval odpočinek,“ dodala Čírtková. Dopravce dostal kauci sto tisíc korun, kterou řidič uhradil.

Nejednalo se o nijak ojedinělý případ, vysočinští policisté provedli v loňském roce celkem 3 882 silničních kontrol užitkových a nákladních vozidel, zjistili při nich 1 395 různých pochybení. Přestupků se dopouští čeští řidiči i cizinci, nedodržování zákonem stanovených bezpečnostních přestávek a falšování tachografů se nejčastěji objevuje u řidičů z třetích zemí.

„Mezi nejčastější porušení zákona patřily zejména špatný technický stav vozidel, překračování denního limitu doby řízení nebo nedodržení zákonné doby pro odpočinek, překročení nejvyšší povolené hmotnosti převáženého nákladu, a také špatně upevněný náklad,“ vyjmenovala mluvčí nejčastější nešvary, za které řidiči dostali celkem 237 kaucí v celkové hodnotě přes pět milionů korun.

Den plný exotických chutí v jihlavském DIODu. Lidé si banány a další věci z Afriky odváželi po krabicích.
Lidé v Česku chtějí kvalitní potraviny, supermarkety to ale ignorují