Cizinecká policie na Vysočině zjistila loni více než čtyři stovky případů, kdy cizinci pobývali na území České republiky neoprávněně, což je ve srovnání s předchozím rokem o osmašedesát procent více. Rizikovými lokalitami při nelegální migraci jsou dlouhodobě vyhodnoceny dálnice D1 a silnice číslo I/38 ve směru Znojmo – Jihlava – Havlíčkův Brod. „Obě komunikace byly v minulých letech využívány k transportu migrantů ze třetích zemí do cílových destinací, zejména do Spolkové republiky Německo a do skandinávských zemí. K přepravě migrantů byla využívána mezinárodní kamionová a autobusová doprava, dále osobní a dodávková motorová vozidla,“ uvedla policejní mluvčí Dana Čírtková.

Minulý rok byl u cizinecké policie zaměřený i na kontrolu dodržování opatření souvisejících s koronavirem. Téměř čtyřicet záchytů provedli policisté cizinecké policie v loňském roce, kdy ve většině případů šlo o záchyty na dálnici D1. Jednalo se především o migranty z Afghánistánu, Maroka, Sýrie a Turecka.

Zájem o lyžování byl o víkendu značný. To platilo i pro sjezdovku v Lukách nad Jihlavou, kde je jediná čtyřsedačová lanovka v kraji.
OBRAZEM: Na sjezdovkách to žije. Najděte se na fotkách z Luk nad Jihlavou

„Již koncem roku 2020 jsme zaznamenali specifický a nebezpečný způsob přepravy migrantů na podvozcích nákladních vozidel, který v roce 2021 doznal značného progresu. V Kraji Vysočina jsme odhalili šestatřicet cizinců, kteří takto skrytě cestovali přes území České republiky,“ doplnil vedoucí odboru cizinecké policie kraje Vysočina Oldřich Chaloupka s tím, že v celostátním srovnání odhalených případů migrantů se odbor cizinecké policie kraje Vysočina řadí na druhé místo za Jihomoravským krajem.

Z dalších činností se cizinecká policie kraje Vysočina zaměřila na padělky veřejných listin či cestovních dokladů a na odhalování pachatelů trestné činnosti související s převaděčstvím.