Zásluhu na záchraně jeho života mají především jihlavští městští strážníci a policejní vyjednavač z dukovanské zásahové jednotky. „Vyjednávání bylo dlouhé, snad pět hodin. Dotyčný nechtěl z hradeb slézt a pořád vyhrožoval, že skočí, ať jdou všichni pryč. Bylo to poměrně dramatické,“ popsal pro Deník ředitel jihlavské městské policie Jan Frenc.

Všechno začalo, když si jihlavští strážníci v neděli 9. ledna večer na náměstí všimli hledaných osob, na které byl vydán příkaz k zadržení kvůli krádežím a různým podvodům. Patrik Doležel byl jedním z nich. Strážníci jej viděli, jak šel po ulici se svou také hledanou družkou Irenou Cinovou. Jakmile Doležel zjistil, že po nich strážnici jdou, na nic nečekal a utekl. Cinovou strážníci zajistili.

Pátrání po Doleželovi bylo nakonec úspěšné. Když ho ale chtěli zatknout, vylezl na hradby poblíž azylového domu a hrozil, že skočí. „Muž stál na úzké římse. Když zjistil, že nemá jak uniknout, svlékl si bundu, popošel ke kraji a vyhrožoval, že jakmile se k němu někdo přiblíží, pořeže se žiletkou a skočí z hradeb,“ uvedl mluvčí jihlavské radnice Radovan Daněk.

Nehoda autobusu na Jihlavsku. Ilustrační foto.
Autobus sjel u Kněžic do příkopu, jeho řidič dostal pokutu

Na místo přijeli státní policisté a vyjednavač. Společnými silami se jim nakonec podařilo Doležela uklidnit. „Komunikace s ním byla náročná a až po více než pěti hodinách muž akceptoval požadavky policistů a přestal hazardovat se životem," uvedla k dramatické události Květa Procházková z Městské policie Jihlava.

Doležel i Cinová putovali rovnou do policejních cel. Do čtyřiadvaceti hodin se podařilo policistům dopadnout i zbytek čtyřčlenného gangu. Na svědomí mají krádeže v různých obchodech, a především úvěrové a běžné podvody, k nimž zneužili několik bezbranných obětí. Způsobili škodu za necelých 600 tisíc korun.

Na Doležela a Šivaka podali policisté k soudu návrh na vazbu. Jihlavský soud o tom rozhodoval ve středu 12. ledna. Doležel musel kvůli sebevražedným sklonům před soudce přistoupit s pouty na rukou. Oba muži nakonec skončili ve vazbě. „Skupina byla obviněna z přečinů podvodu, úvěrového podvodu a krádeže, za což jim hrozí tresty od jednoho do pěti let,“ informoval už dříve jihlavský dozorující státní zástupce Ivo Novák.

Ilustrační fotografie.
Muž ukradl v Jihlavě dva telefony, svůj ztratil a zavolal si o něj policistům

Doležel tuší, že ho čeká další pobyt za mřížemi. Za podvody byl odsouzen už v roce 2017. Tehdy dostal šest a půl roku. Po propuštění na podmínku v trestné činnosti pokračoval.

Loni v říjnu Doležel například přesvědčil asi padesátiletého muže, aby si v prodejně s novými auty koupil na splátky vůz značky BMW za bezmála 300 tisíc korun. Muž žijící na okraji společnosti skoro jako bezdomovec si auto skutečně zakoupil, přestože on i Doležel věděli, že nebude mít na splátky. Autem ve skutečnosti jezdil Doležel, a to i po smrti poškozeného.

Šivak a Doležel pak mají na svědomí další podvody. Své oběti nutili, aby si brali úvěry na různé zboží. Čtvrtým obviněným je Jan Baláž. I on má na svědomí podvod. Doležela čeká příští týden ještě další soud kvůli drogám.