Státní zástupce pro něj navrhuje trest na čtyři roky. „Přitěžuje mu, že byl za tentýž trestný čin v posledních třech letech odsouzen a drogy prodával v době podmíněného propuštění z vězení,“ uvedl okresní státní zástupce z Jihlavy Kamil Špelda.

Havelka se ale trestu zatím vyhnul. „Obžalovaný je stíhán na svobodě a k soudu nedorazil,“ podotkl Špelda. Kauzu tak museli odročit až na březen.

Napadení. Ilustrační foto.
Chlapec napadl za jízdy v trolejbusu v Jihlavě dívku. Skončila v nemocnici

Havelka za bezmála dva roky prodával drogy okruhu minimálně čtyř lidí. Na dávkách měl vydělat kolem padesáti tisíc korun. Havelka se u výslechu k prodeji přiznal a popsal další okolnosti, za nichž se závažné trestné činnosti dopouštěl. Havelka má základní vzdělání a je nezaměstnaný. V rejstříku trestů má pět záznamů za drogy i neplacení výživného.

Tomáš Havelka je jeden z mnoha dealerů, které loni kriminalisté na Vysočině dopadli. Celkem v kraji řešili 193 případů spojených s drogami. Oproti předchozímu roku to bylo o sedmnáct více. Objasněnost u tohoto druhu trestné činnosti přesáhla loni hranici devadesáti procent. Policie obvinila celkem 175 lidí. Na Vysočině se dlouhodobě daří úspěšně rozkrývat drogové podsvětí. „Policisté pachatele odhalují na základě vlastních operativních poznatků. Pro úspěšnost v této oblasti je velice důležitá také důkladná systematická práce kriminalistů, kteří se aktivně věnují vyhledávání a odhalování tohoto druhu trestné činnosti,“ vysvětlila krajská policejní mluvčí Dana Čírtková.

Počet drogových případů na Vysočině

2022  2021
Celkem případů   193 176
Obviněno osob   175 146
Zdroj: Policie ČR