Letos v dubnu dostal několikrát trestaný Pavel Okapal podmínku na tři roky zpřísněnou navíc zákazem požívání alkoholu. Byl odsouzen za vydírání Jakuba Doležala, který si nyní odpykává čtyřletý trest za účast na vraždě patnáctileté Petry z Dudína na Jihlavsku. V červnu se ale Okapal několikrát opil, což v pondělí okresní soud v Jihlavě potrestal dvěma roky ve vězení.

„Soud pověřil probační a mediační službu výkonem dohledu. Jak vyplývá z jejich zpráv, dohled formálně vypadá dobře. To, že odsouzený dohled neplní je jasné ze zpráv policejních. V červnu 2014 se Pavel Okapal zranil a při této příležitosti byly v jeho dechu zjištěno 1,74 promile alkoholu," vysvětlil soudce Zdeněk Chalupa při odůvodnění rozhodnutí.

Nenadýchal poprvé

Pavel Okapal byl přistižen opilý už několikrát předtím, pro probační a mediační službu si ale našel výmluvu. „Podezřelý byl v červnu kontrolován policií při podezření, že z obchodu odcizil lahev petrolejového oleje. Tehdy mu bylo naměřeno 0,18 promile alkoholu v dechu. Při jedné z kontrol probační a mediační služby mu bylo naměřeno 0,16 promile, odsouzený se ale hájil tím, že si vzal kapky na kašel," doplnil soudce Zdeněk Chalupa.

Odsouzený se k výroku nijak nevyjadřoval. Pouze předložil od svého zaměstnavatele potvrzení o stálém pracovním poměru. Státní zástupkyně Milena Smetanová se nenechala přesvědčit, že recidivista vede řádný život a podmínku plní: „Ze zprávy probační a mediační služby sice vyplývá, že se obžalovaný celkem řádně dostavuje na kontroly. Testování je ale plánované, odsouzený tedy věděl, že bude testován a zdržel se požívání alkoholu," odůvodnila svůj konečný návrh na trest státní zástupkyně.

Trestní stíhání za křivé obvinění

Případ začal letos v dubnu, kdy byl Okapal svou tehdejší družkou, matkou Jakuba Doležala, obviněn z týrání a pohlavního zneužívání. Ta se však poté u soudu rozhodla proti Okapalovi nevypovídat. Prohlásila, že jí nikdy neublížil a žalobu chtěla stáhnout, to už ale nebylo možné. I přes to, že nahlášení fyzického násilí ze strany Doležalové nebylo první, byl Okapal tehdy části obvinění zproštěn. Daně Doležalové nyní hrozí trestní stíhání za křivé obvinění.

U soudu byl ale tehdy Okapal odsouzen za to, že se sekerou v ruce vydíral Jakuba Doležala, když se při hádce snažil zastat své matky. Vše proběhlo v silné opilosti, za což Okapal dostal zpřísněný trest. Kromě tříleté podmínky se musel zdržet požívání alkoholu.

Proti rozsudku si mohly obě strany podat stížnost ke Krajskému soudu v Brně. Státní zástupkyně i odsouzený Pavel Okapal se tohoto práva vzdali, rozsudek se tak stal pravomocným.

ANETA HRDLIČKOVÁ