Vitásková čelí obžalobě z trestného činu zneužití pravomoci úřední osoby v souvislosti se jmenováním bývalé nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké na post místopředsedkyně úřadu. Za to ji hrozí trest od tří do deseti let.

Podle žalobce Kamila Špeldy byla Vesecká jmenována v rozporu se zákonem, protože neměla patřičnou praxi v oboru. Místo navíc mělo být zříceno účelově, čímž měla státu vzniknout škoda přes milion korun.

Vitásková od začátku vinu odmítá a poukazuje na to, že úřad musel být vzhledem k nárůstu agendy posílen o zkušeného právníka. Jihlavský soud už ale jednou Vitáskovou uznal vinou a odsoudil ji k podmínce. Soudce Zdeněk Chalupa to vysvětlil tím, že praxe právníka není totéž jako praxe v energetice.

Žalobce dokonce pro Vitáskovou navrhoval nepodmíněný trest. Vitásková se proti rozsudku odvolala a Krajský soud v Brně vrátil kauzu k novému projednání a doplnění dokazování. Nově byli slyšeni i pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová, ústavní soudce Tomáš Lichovník či prezidentka Soudcovské unie ČR Daniela Zemanová.

Ve středu 16. října zazněly závěrečné řeči. Žalobce i nadále trvá na vině Vitáskové a opět ji chce poslat do vězení na tři a půl roku. Obhajoba naopak požaduje zproštění viny, protože jednala ve prospěch úřadu, nikoli jiné osoby.