Majitelé luxusních aut na Jihlavsku by měli být ve střehu. Kriminalisté vyšetřují dva případy neobvyklých krádeží, při nichž drzí zloději ukradli hned tři drahá auta. Oba případy se staly v lednu a spojuje je způsob, jakým se zloději aut zmocnili. „V obou případech se pachatelé vloupali do rodinných domů majitelů aut, kde ukradli klíčky od jejich vozidel," informovala o případu jihlavská policejní mluvčí Jana Kroutilová.

První případ se stal z úterý 14. na středu 15. ledna v ulici 8. března v Jihlavě, kde zloději ukradli jednomu majiteli hned dvě auta Land Rover. Kriminalisté dosud auta nenašli.

Větší štěstí měl majitel Škody Superb. V pátek 24. ledna se někdo vloupal do jeho rodinného domu v Okrajové ulici v Jihlavě, kde ukradl klíčky od luxusního auta zapakovaného na ulici před domem. „Auto bylo nalezeno v Tišnově," uvedla Jana Kroutilová. Zloděje ale zatím policisté nedopadli.

Podle informací Deníku se Superb podařilo vypátrat díky zabudovanému navigačnímu systému GPS. Policie majiteli auto vrátila.

Obě krádeže se staly v ulicích, které leží blízko dálničního přivaděče. Zatím není zcela jasné, zda má obě krádeže na svědomí tentýž člověk či zlodějský gang. V obou případech se pouze liší způsob, jakým se zloději do rodinných domů vloupali.

Může jít i o náhodu ale také o krádeže na objednávku. „Když někdo krade takto drahá auta, většinou musí mít i plán, co s nimi udělá," podotýká mluvčí Kroutilová.

Není vyloučeno, že kradená auta skončí v zahraničí nebo je zloději rozeberou na náhradní díly.

V loňském roce měla policie 36procentní úspěšnost při pátrání po ukradených autech. V celém kraji bylo ukradeno 147 aut. Objasnit se podařilo 62 případů. Podobné to bylo i v roce 2012. V roce 2011 bylo ukradeno nejméně aut za posledních pět let.