Po
dle soudkyně Hany Doubkové i nadále hrozí, že by mohl Tvrdoň trestnou činnost opakovat. Odvolala se přitom na usnesení Vrchního soudu z letošního května, který konstatoval, že stále existuje důvodné podezření, že se Tvrdoň trestné činnosti, z níž je obžalován, dopustil. Navíc jde o mimořádný případ, protože měl být spáchán na více obětech.

„Po provedeném dokazování jsem přesvědčena, že byla vina obžalovaného prokázána, a trvám na tom, aby obžalovaný zůstal ve vazbě," zdůvodnila státní zástupkyně Zdeňka Tománková. Zastupující obhájce Josef Košmider řekl, že vzhledem k délce vazby je ponechání Tvrdoně ve vazbě nadbytečné. „Opakování trestné činnosti podle mě nehrozí," je přesvědčen obhájce.

I přes tyto argumenty soud rozhodl o prodloužení vazby. Tvrdoň je ve vazbě už rok 
a půl. Zatčen byl loni v únoru. Ze zákona musí soud o prodloužení vazby rozhodovat každé tři měsíce.Hlavní líčení by mělo pokračovat příští úterý.Pokud bude mít soud k dispozici znalecký posudek na jednu z obětí, který by měl zjistit, zda jednání duchovního zanechalo trvalé následky na její psychice, není vyloučeno, že padne rozsudek.

Státní zástupkyně včera navrhovala, aby soud nechal vypracovat tytéž posudky ještě na další dvě poškozené. Soud to ale zamítl. Dvaapadesátiletý Erik Tvrdoň je obžalovaný celkem z devíti trestný činů. Dopustit se jich měl ve třinácti případech na čtyřech ženách a jedné
nezletilé dívce.Skandál vyšel najevo poté, co kostelnice 
z Havlíčkova Brodu podala na Tvrdoně trestní oznámení pro opakovaná znásilnění.

Kněze kriminalisté navíc zatkli ve chvíli, kdy si do bytu v Praze vedl třináctiletou dívku. Tu měl podle obžaloby pohlavně zneužít a přes mobil si nechával posílat erotické fotografie dívky. Na výzvu policie se pak přihlásily další poškozené ženy. Podle obžaloby Erik Tvrdoň ve všech případech zneužil svého postavení duchovního 
a silné náboženské víry všech poškozených.

Okresní soud v Havlíčkově Brodě už jednou Tvrdoně potrestal pěti lety vězení. Kromě toho mu nařídil ústavní sexuologickou léčbu. Státní zástupkyně Zdeňka Tománková přitom navrhovala o tři 
až čtyři roky přísnější trest. Proti rozsudku se odvolala ona i Tvrdoň. Kauza se dostala na stůl odvolacímu soudu v Pardubicích, který případ vrátil k novému projednání. Odvolací soud měl k rozsudku několik zásadních výhrad. Podle soudce Aleše Holíka trpí rozsudek procesními i právními vadami.

„Nesouhlasíme například 
s právním posouzením některých skutků. Především jde o skutky kvalifikované jako znásilnění. Podle našeho právního názoru by měly být spíše posuzovány jako sexuální nátlak," řekl Deníku před časem soudce Aleš Holík. Odvolacímu soudu se také nelíbí rozhodnutí, že Tvrdoň musí podstoupit ústavní sexuologickou léčbu. Soudní znalec sice konstatoval, že Tvrdoň trpí sexuálně deviantními sklony, ale odvolací soud namítá, že znalec ve svých závěrech navrhl pouze ambulantní léčbu.

Soud v Havlíčkově Brodě 
v opakovaném hlavním líčení jednal s vyloučením veřejnosti. Jestli před soudem zazněly nějaké nové informace, proto není známo. Veřejnost by se je mohla dozvědět až po vyhlášení rozsudku a jeho následném zdůvodnění.